Styczniowa oferta obligacji skarbowych. Resort finansów podał szczegóły
W styczniu 2023 roku oferta obligacji oszczędnościowych pozostanie bez zmian. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wyniesie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,85 proc. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane będą odpowiednio na 7 proc. (czteroletnie) oraz 7,25 proc. (dziesięcioletnie) - przekazało Ministerstwo Finansów
Resort finansów poinformował w piątek o styczniowej ofercie emisji obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Z początkiem nowego roku oferta pozostaje bez zmian. W styczniu oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75 proc., a dwuletnich 6,85 proc.
Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych trzymiesięcznych wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku, a trzyletnich 6,85 proc.
W pierwszym okresie odsetkowym obligacje czteroletnie będą oprocentowane na 7 proc. w skali roku, a dziesięcioletnie na 7,25 proc. w skali roku. Sześcioletnie i dwunastoletnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane będą odpowiednio na 7,20 proc. i 7,50 proc.
Ministerstwo dodało, że oprocentowanie obligacji jednorocznych i dwuletnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży, która wynosi dla instrumentów oferowanych w styczniu 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,10 proc. dla obligacji 2-letnich.
Przypomniano, że oprocentowanie obligacji czteroletnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji dziesięcioletnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.
Oprocentowanie obligacji rodzinnych zmienia się co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji sześcioletnich oraz 1,75 proc. dla dwunastoletnich.
"W naszej ofercie mamy obligacje o zróżnicowanej konstrukcji, które dają klientom możliwości dopasowania do ich własnych potrzeb i oczekiwań. Termin zapadalności naszych obligacji kształtuje się od 3 miesięcy do 10 lat, przy oprocentowaniu stałym oraz zmiennym, opartym o stopę referencyjną NBP lub indeksowanym do inflacji. Beneficjentom programu 'Rodzina 500 plus' oferujemy dodatkowo instrumenty sześcio- i dwunastoletnie z oprocentowaniem indeksowanym do inflacji" - wskazał cytowany w komunikacie wiceminister finansów Sebastian Skuza.
Przedstawiciel MF dodał, że nowy rok to również możliwość skorzystania z nowego limitu zakupu obligacji w ramach Konta IKE-Obligacje. W 2023 roku limit wynosi 20 805 zł i umożliwiał zakup 208 obligacji.
Zobacz również: