Świadczenie kompensacyjne. Jest projekt w sprawie wysokości odszkodowań za błędy medyczne

W ubiegłym roku przy Rzeczniku Praw Pacjenta uruchomiono Fundusz Kompensacyjny przewidujący odszkodowania dla pacjentów, którzy stali się ofiarami błędów medycznych. Teraz opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie odszkodowań za te błędy. Co istotne, w niektórych przypadkach o pieniądze mogą wnioskować również członkowie rodziny pacjenta.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta od 6 września 2023 r. Ze strony rządowej dowiadujemy się, że został on ustanowiony w celu zapewnienia szybkiej, pozasądowej drogi do uzyskania rekompensat dla osób, które podczas pobytu w szpitalu doznały np. uszczerbku na zdrowiu lub doświadczyły uciążliwości leczenia

Kilka dni temu w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt Ministra Zdrowia w sprawie sposobu ustalania wysokości świadczenia kompensacyjnego z tytułu zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo śmierci pacjenta. Jakie odszkodowania przewidziano dla pacjentów, którzy doznali błędów medycznych ze strony personelu szpitalnego? 

Reklama

Świadczenie kompensacyjne. Kluczowa jest definicja "zdarzenia medycznego"

Fundusz obejmuje zdarzenia medyczne, do których doszło w placówkach szpitalnych, w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z ustawą zdarzenie medyczne to zaistniałe w trakcie udzielania lub w efekcie udzielenia bądź zaniechania udzielenia świadczenia zdrowotnego:  

  • zakażenie pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym 
  • uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia pacjenta  
  • śmierć pacjenta 

Przy czym konieczne jest stwierdzenie, że powyższych zdarzeń z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć w przypadku udzielenia świadczenia zdrowotnego zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo zastosowania innej dostępnej metody leczniczej. Okolicznością wyłączającą odpowiedzialność medyków jest świadoma zgoda pacjenta na mogące występować powikłania

Co jest brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości odszkodowania z funduszu?

O tym, ile pieniędzy dostanie pacjent lub jego rodzina, decyduje Rzecznik Praw Pacjenta. W przypadku uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia oraz zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym rzecznik uwzględnia charakter następstw zdrowotnych oraz stopień dolegliwości wynikających ze zdarzenia medycznego, w tym w zakresie uciążliwości leczenia, uszczerbku na zdrowiu oraz pogorszenia jakości życia. 

Z kolei w przypadku zgonu pacjenta pod uwagę brane jest pozostawanie w związku małżeńskim czy stosunku przysposobienia w chwili śmierci pacjenta, a także pokrewieństwo. Rzecznik uwzględnia również wiek osoby ubiegającej się o świadczenie i wiek zmarłego pacjenta. 

Świadczenie kompensacyjne. Kwoty podlegają sumowaniu

Należy mieć na uwadze, że wymienionym wyżej okolicznościom przypisano określone wartości kwotowe, które będą podlegały sumowaniu. 

Istotnym jest, iż łączna wysokość świadczenia kompensacyjnego w zakresie uszczerbku na zdrowiu nie może być wyższa niż 100 tys. zł, a w odniesieniu do uciążliwości leczenia oraz pogorszenia jakości życia - nie może przekraczać 50 tys. zł

Odszkodowanie za błędy medyczne. Takie są konkretne kwoty

Poniżej załączamy przykładowe wysokości odszkodowania wynikające z rozporządzenia ministra zdrowia. Wysokość świadczenia kompensacyjnego w zakresie uciążliwości leczenia wynosi: 

Wysokość świadczenia kompensacyjnego w zakresie pogorszenia jakości życia wynosi: 

Wysokość świadczenia kompensacyjnego w przypadku śmierci pacjenta wynosi: 

Jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek o pieniądze z odszkodowania?

Wniosek może złożyć pacjent, a w przypadku jego śmierci - rodzic pacjenta, jego dziecko, małżonek, osoba pozostająca z pacjentem we wspólnym pożyciu oraz osoba pozostająca w stosunku przysposobienia. Dokument o przyznanie świadczenia można złożyć w ciągu roku od uzyskania informacji o uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia, zakażeniu lub śmierci pacjenta. Wniosek trzeba złożyć do Rzecznika Praw Pacjenta - pisemnie, elektronicznie za pomocą platformy ePUAP lub na adres rzecznika do doręczeń elektronicznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenie | odszkodowanie | błąd medyczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »