Reklama

Święta z umiarem

Na najbliższe święta wydamy średnio 719 złotych, niemal tyle samo co w dwóch ostatnich latach - wynika z badania Barometr Providenta. Co drugi ankietowany przyznał jednak, że podczas przedświątecznych zakupów ograniczy się do najtańszych produktów. Zdecydowana większość oświadczyła, że 24 grudnia będzie czekać na przyjście św. Mikołaja.

Najwięcej - 812 zł - wydadzą na święta osoby w wieku 40-59 lat. Seniorzy średnio 554 zł, a najmniej - 400 zł - 10-procentowa grupa osób, które deklarują, że na co dzień żyją bardzo skromnie. Podczas przedświątecznych zakupów bardziej rozrzutni będą mężczyźni, którzy przeznaczą na nie o 20 zł więcej od kobiet.

Reklama

- Ciekawa różnica w wydatkach świątecznych ujawnia się w grupie osób zamożnych. Osoby dobrze zarabiające i oszczędzające, nie zamierzają szaleć z wydatkami na święta, łączna kwota ich wydatków średnio zamknie się w 1000 zł. Natomiast ci, którzy, którzy nie odkładają na czarną godzinę, planują budżet znacznie przekraczający tę kwotę - wyjaśnia Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Z badania wynika, że Polacy racjonalnie podchodzą do świątecznych zakupów i nie planują wydatków ponad stan. Tylko niewielki odsetek chce wspomóc się pożyczką, a zdecydowana większość (70 proc. badanych) zamierza sfinansować Boże Narodzenie ze swoich bieżących dochodów. Rozsądne podejście do wydatków przełoży się na świąteczne potrawy i prezenty. Połowa ankietowanych kupi najtańsze produkty. Co 3. będzie zwracał uwagę na koszty, ale sięgnie też po droższe specjały. Jedynie 7 proc. badanych zadeklarowało, że podczas świąt nie będzie patrzyło na ceny.

Boże Narodzenie nie może się obyć się bez prezentów pod choinką. Z badania Providenta wynika, że na Świętego Mikołaja czeka 79 proc. badanych - o 3 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Co piąty ankietowany chciałby znaleźć pod choinką odzież lub kosmetyki. Kobiety najczęściej liczą na perfumy, mężczyźni - na elektronikę. Niewielkim zainteresowaniem cieszą się prezenty związane z kulturą. O książce marzy 6 proc. ankietowanych, o muzyce - 4 proc.

Dowiedz się więcej na temat: wydatki | Święta Bożego Narodzenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »