Szukasz trwałego związku z drugą osobą? Zamiast ślubu weź z nią kredyt

Co zrobić, jeśli chcemy wziąć kredyt, ale nie mamy zdolności kredytowej? Jednym z rozwiązań jest zaciągnięcie zobowiązania wspólnie z drugą osobą. Często decydują się na to małżonkowie. Niestety w życiu układa się różnie i czasami dochodzi do rozwodu. Na czyich barkach spoczywa wówczas obowiązek spłaty kredytu i co można w takiej sytuacji z nim zrobić?

Oraz że cię nie opuszczę aż do... spłaty kredytu

- Dla banku nie ma znaczenia, co wiąże kredytobiorców. Mogą być to małżonkowie, rodzice z dziećmi, ale też inni ludzie. Istotne jest to, że osoby, które podpisują się pod umową kredytową, są współkredytobiorcami i solidarnie odpowiadają za to, żeby zobowiązanie spłacić - mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Przemysław Przybylski, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej i rzecznik prasowy w Credit Agricole. Z punktu widzenia banku rozwiązanie małżeństwa niczego więc nie zmienia - dalej domaga się on spłaty kredytu od obu osób.

Co dwoje spłacających, to nie jeden

W przypadku rozwodu eksmałżonkowie powinni uzgodnić między sobą, w jaki sposób będą dalej spłacać swoje zobowiązanie. Trzeba przy tym pamiętać, że ustalenia te nie będą dla banku wiążące. Jeśli raty nie będą regulowane, będzie on w takim samym stopniu dochodził ich spłaty u obojga kredytobiorców.

Reklama

Oczywiście byli małżonkowie mogą pójść do banku i spróbować negocjować z nim umowę. Można starać się np. o to, aby jedno z nich zostało wyłączone z obowiązku spłaty kredytu. Bank nie musi się jednak na to zgodzić. Dwie osoby mają bowiem większą zdolność kredytową niż jedna, zatem ryzyko, że zaciągnięte zobowiązanie nie zostanie uregulowane w przypadku dwojga spłacających jest mniejsze. Dla banku jest więc to sytuacja lepsza.

infoWire.pl
Dowiedz się więcej na temat: rozwód | kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »