Szybkie kredyty dla profesjonalistów

Korzystniejsze warunki, specjalne, odrębne oferty, uproszczone procedury. Takie bonusy przygotowały banki dla osób, którzy wykonują zawód zaufania publicznego. Do grona profesjonalistów zalicza się m.in. lekarzy, prawników, nauczycieli i architektów.

Niektóre banki w ramach standardowych produktów dla firm oferują profesjonalistom korzystniejsze warunki, inne przygotowały dla nich specjalne, odrębne oferty. Czym różnią się one od ofert dla pozostałych przedsiębiorców? Najczęściej wymogami. Specjaliści prawie zawsze mogą liczyć na uproszczoną procedurę przyznawania kredytu. Niektóre banki cenią tę grupę zawodową na tyle, że zaproponują jej przedstawicielom również niższą niż standardowa marżę czy prowizję.

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt! Wyniki na email

Reklama

Profesjonalista, czyli kto?

Lista zawodów, pozwalających zakwalifikować danego przedsiębiorcę do grona tzw. profesjonalistów może różnić się nieco w zależności od banku. W każdym przypadku do tego grona zostaną zaliczeni lekarze, stomatolodzy, radcy prawni, notariusze, adwokaci i komornicy. Najczęściej z ofert dla profesjonalistów będą mogli skorzystać także weterynarze, farmaceuci, architekci, księgowi prowadzący licencjonowane biura rachunkowe, doradcy podatkowi, rzeczoznawcy majątkowi, biegli rewidenci, geodeci, a także tłumacze przysięgli. W niektórych, choć rzadszych przypadkach, będą to także fizjoterapeuci, psycholodzy, położne, zarządcy nieruchomości, nauczyciele oraz inspektorzy budowlani. Co istotne, bank będzie wymagał potwierdzenia, że dana osoba posiada uprawnienia do wykonywania zawodu.

Dlaczego to właśnie przedsiębiorcy należący do tych grup zawodowych są lepiej traktowani przez banki? Z ich doświadczeń (znajdujących odzwierciedlenie w analizie scoringowej) wynika bowiem, że są to idealni kredytobiorcy - odpowiedzialni, dbający o reputację, wykształceni, z dobrym zawodem, zapewniającym stabilność finansową, a tym samym regularne spłacanie kredytu. Słowem, są to osoby, w przypadku których ryzyko niespłacenia zaciągniętych zobowiązań jest wyjątkowo niskie. Dlatego bankom zależy na pozyskaniu tego typu klientów, a to może im zapewnić tylko konkurencyjna oferta.

Niższa marża, wyższy kredyt

Obecnie już kilkanaście banków oferuje profesjonalistom preferencyjne warunki kredytowe. Jak bardzo potrafią one różnić się od warunków proponowanych innym przedsiębiorcom, widać chociażby na przykładzie ING Banku Śląskiego, który ostatnio wprowadził zmiany, by uatrakcyjnić dla profesjonalistów swoją "Pożyczkę dla przedsiębiorców". W jej ramach można otrzymać finansowanie nawet do 1,2 mln zł. Profesjonaliści mogą liczyć na kwotę do 500 tys. zł bez zabezpieczeń i bez prowizji za udzielenie. Na takich warunkach przedstawiciele pozostałych zawodów, prowadzący działalność gospodarczą, pożyczą nie więcej niż 250 tys. zł.

Znaczące różnice występują także w wysokości oprocentowania. Dla profesjonalistów wyniesie ono WIBOR 3M (pożyczki do 12 mies.) lub WIBOR 6M (pożyczki powyżej 12 mies.) + 3,5 proc. marży. Marża dla pozostałych firm jest przynajmniej dwa razy wyższa - wynosi 7 proc. dla pożyczek powyżej 50 tys. zł oraz 8 proc. dla pożyczek poniżej tej kwoty.

Z kolei w BZ WBK w ramach Szybkiego Kredytu wybrańcy mogą liczyć na pożyczkę dwukrotnie wyższą niż właściciele innych firm. Kredyt udzielany jest w formie limitu na koncie. Profesjonaliści mogą otrzymać dwukrotność miesięcznych wpływów na konto, podczas gdy standardowa oferta zakłada maksimum na poziomie jednomiesięcznych wpływów.

Najlepsze kredyty gotówkowe online - aktualny ranking otrzymasz na email

Krótki staż to nie problem

Prowadzenie działalności zarezerwowanej dla profesjonalistów może rozwiązać jeszcze jeden problem, z którym borykają się firmy starające się o kredyt - krótki staż na rynku. Oczywiście nie wszystkie banki złagodziły swoje wymogi w tym zakresie, ale jest kilka takich, które od profesjonalistów wymagają krótszego okresu działalności niż od pozostałych firm.

Dla przykładu, w BNP Paribas profesjonaliści otrzymają "Kredyt w rachunku bieżącym lub kredyt gotówkowy dla firm" już po 12 miesiącach od rozpoczęcia działalności, podczas gdy minimum dla pozostałych firm wynosi 24 miesiące. Podobnie jest w Raifffeisen Polbanku, z tym, że oferowany przez tę instytucję "Szybki Kredyt Firmowy" standardowo dostępny jest dla firm działających przynajmniej 18 miesięcy, zaś dla profesjonalistów okres ten został skrócony do roku.

Są też banki, które bez problemu pożyczą pieniądze profesjonalistom, którzy prowadzą własne firmy krócej niż rok. Warto zwrócić uwagę na ofertę Banku Smart, który zaoferuje takim osobom kredyt już od pierwszego dnia działalności. Będzie on jednak droższy niż kredyt dla profesjonalistów działających przynajmniej 6 miesięcy. Oprocentowanie dla rozpoczynających działalność wynosi bowiem 12 proc., podczas gdy dla tych z minimum półrocznym stażem WIBOR 3M + 8 proc. marży. Maksymalna wysokość kredytu dla profesjonalistów w Banku Smart może wynieść 250 tys. zł, zaś maksymalny okres kredytowania to 10 lat.

Minusem tej oferty jest prowizja 5 proc. za mobilne udzielenie kredytu, plusem - właśnie mobilne jego udzielenie. Można go bowiem otrzymać, nie wychodząc z domu czy biura. Wystarczy wypełnić mobilny wniosek, przystosowany zarówno do komputerów, jak i tabletów czy smartfonów. Decyzja kredytowa zostanie wydana już w trakcie wypełniania wniosku. Następnie trzeba tylko podpisać dokumenty przesłane za pośrednictwem kuriera. Środki mogą pojawić się na koncie nawet w ciągu 24 godzin. zabezpieczenie kredytu stanowi oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz umowa poręczenia (w przypadku małżeństw bez rozdzielności majątkowej, dla kredytów powyżej 10 tys. zł.). Bank SMART zamieszcza na swojej stronie internetowej kalkulator kredytowy, który bez podawania żadnych danych osobowych pozwala wstępnie skalkulować wysokość miesięcznej raty Smart Kredytu dla Profesjonalistów.

Profesjonalistom z krótkim stażem kredytu udzieli także BIZ Bank. Ci, którzy prowadzą firmę krócej niż 6 miesięcy, mogą liczyć na maksymalnie 30 tys. zł, zaś ci, których działalność funkcjonuje dłużej, nawet na 300 tys. zł. BIZ Bank nie będzie wymagał poręczeń, zabezpieczeń ani dokumentów finansowych, wystarczy oświadczenie przyszłego kredytobiorcy o dochodach.

Szukasz gotówki na dowolny cel? Sprawdź, gdzie otrzymasz najtańszy kredyt!

Minimum formalności

Bez dodatkowych formalności w postaci dokumentowania dochodów czy dostarczania zaświadczeń o niezaleganiu z opłatami na rzecz ZUS czy US profesjonaliści dostaną kredyt także w Meritum Banku (nawet do 400 tys. zł, zaświadczenia będą potrzebne, jeśli kredytobiorca będzie starał się o wyższą kwotę), Getin Banku (do 300 tys. zł, bez zabezpieczeń rzeczowych), Plus Banku (do 300 tys. zł, z czego do 100 tys. zł bez zabezpieczeń rzeczowych), czy BOŚ Banku (do 100 tys. zł). W PKO BP w ramach "Kredytu obrotowego dla profesjonalistów" na oświadczenie klient pożyczy tylko do 30 tys. zł, a na dokumenty - do 50 tys. zł.

Specjalną ofertę dla przedstawicieli wolnych zawodów, charakteryzującą się niskim kosztem i łatwością uzyskania ma także Deutsche Bank Polska. "Kredyt dla Profesjonalistów" może być udzielony na maksymalnie 7 lat na kwotę od 10 do 400 tys. zł. Nie trzeba przedstawiać biznes planu ani zaświadczeń z ZUS czy US. Bank nie będzie też wymagał zabezpieczeń rzeczowych. Standardowe zabezpieczenie to oświadczenie o poddaniu się egzekucji oraz nieodwołalne pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem bieżącym i innymi rachunkami w banku. Kredyt ten dostępny jest jednak dla profesjonalistów prowadzących firmę minimum 2 lata.

Odpowiednia zdolność kredytowa, to warunek, który bezwzględnie należy spełnić, aby móc ubiegać się o specjalne oferty. Warunek ten dotyczy wszystkich potencjalnych kredytobiorców i nie ma od niego wyjątków.

Źródło: TotalMoney.pl

Dowiedz się więcej na temat: działalność gospodarcza | kredyty dla firm | szybka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »