Te sieci handlowe wycofały się z Polski. Zakupów już w nich nie zrobimy
Podczas gdy obecny rynek jest zdominowany przez dyskonty typu Lidl czy Biedronka, wiele osób wspomina markety, których w Polsce już nie ma. Mowa tutaj między innymi o sklepach takich jak Real, Tesco czy Rema 1000. Jakie jeszcze marki wycofały się z naszego kraju? Sprawdź nasze zestawienie.
HIT to niemiecka sieć sklepów, która pojawiła się w Polsce w 1993 roku. Pierwszy hipermarket otwarto w Warszawie. Łącznie powstało 13 placówek tej marki, które usytuowane zostały w największych miastach w kraju. Sieć handlowa podjęła jednak decyzję o wycofaniu się z Polski w 2002 roku. Wówczas placówki zostały sprzedane brytyjskiemu Tesco.
Zarządzana przez Reitan Group norweska sieć Rema 1000 zawitała do Polski w 1993 roku. Sklepy rzeczonej sieci funkcjonowały w naszym kraju do 2003 roku. Wtedy też Rema 1000 wycofało się z Polski, a placówki trafiły do sieci Food Emporium, która później sprzedała je Jeronimo Martins Polska. Nietrudno się domyślić, że wówczas przekształcono je w sklepy Biedronka.
Francuska sieć Leader Price (należąca do spółki Casino) funkcjonowała w Polsce od 2001 roku. Decyzję o wycofaniu się z kraju podjęto w 2006 roku. Właśnie wtedy większość placówek Leader Price trafiła pod skrzydła Tesco. Pozostałe sklepy zostały przejęte przez inne sieci handlowe.
Plus był niemiecką siecią sklepów należącą do Grupy Tengelmann (aktualnie należą do niej między innymi OBI czy KIK). Pierwszy dyskont owej sieci powstał w 1995 roku w Dąbrowie Górniczej. W placówkach Plusa można było kupić artykuły spożywcze oraz artykuły przemysłowe. W 2008 roku wszystkie sklepy tej marki zostały sprzedane firmie Jeronimo Martins.
Pierwszy hipermarket Real został otwarty w Szczecinie w 1997 roku. Z biegiem czasu na mapie Polski pojawiało się coraz więcej sklepów tej niemieckiej sieci. Niestety, ze względu na niezadowalające wyniki finansowe, Real postanowił wycofać się z polskiego rynku. Sklepy zostały przejęte przez Auchan. Oficjalnie Real zniknął z naszego kraju w 2016 roku.
Alma to polska sieć delikatesów, która została założona w latach 90. Przez lata działalności w całym kraju powstało 49 placówek rzeczonej sieci. Niestety, z biegiem czasu firmie zaczęły doskwierać problemy finansowe. W 2016 roku spółka Alma Market złożyła wniosek o rozpoczęcie postępowania sanacyjnego. Niedługo później właściciele zdecydowali się wnioskować o ogłoszenie upadłości. Ostatni sklep Almy w Krakowie został zamknięty w kwietniu 2024 roku.
Tesco to brytyjska sieć, która działalność w Polsce rozpoczęła w 1995 roku. Z roku na rok marka sukcesywnie powiększała swój zasięg i otwierała placówki w kolejnych polskich miastach. Niestety, wskutek stagnacji poziomu sprzedaży, firma podjęła decyzję o stopniowym wycofywaniu się z Polski. Ostatnie supermarkety zostały zamknięte w 2021 roku.