Telewizja. Zmiana systemu nadawania spowoduje wzrost cen odbiorników?

Zmiana standardu nadawania sygnału telewizji naziemnej stworzy problem dla ponad 2 mln polskich gospodarstw domowych. UOKiK apeluje, aby sprzedawcy nie podnosili cen dekoderów i telewizorów. Takie podwyżki mogą być odpowiedzią rynku na zwiększony popyt na nowocześniejsze odbiorniki telewizyjne.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaapelował do właścicieli największych sklepów z elektroniką i platform sprzedaży internetowej o niewykorzystywanie zmiany związanej z przejściem na nowy standard nadawania TV cyfrowej do podnoszenia cen sprzętu - poinformował UOKiK.

UOKiK przypomina o zmianie standardu nadawania sygnału telewizyjnego

W opublikowanym w piątek komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przypomniał, że od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC. Dzięki temu konsumenci otrzymają więcej kanałów w lepszej jakości.

Reklama

Zwrócono jednak uwagę, że nie każdy telewizor jest dostosowany do odbioru nowego standardu telewizji. Ten problem dotyczy 2,27 mln gospodarstw domowych. W 56 proc. z nich mieszka jedna osoba. Ponad 40 proc. takich konsumentów ma ponad 70 lat, a 81 proc. jest powyżej 50. roku życia - wskazał UOKiK.

"Już obecnie wiele osób poszukuje nowego telewizora lub dekodera, który umożliwi oglądanie telewizji nowej generacji w lepszym standardzie. Zwiększony popyt może rodzić pokusę nieuzasadnionego podwyższania cen na te produkty. Dlatego zaapelowałem do właścicieli sieci sklepów z elektroniką, aby kształtowali politykę cenową  sprzętu do odbioru telewizji naziemnej w duchu społecznej odpowiedzialności biznesu. O to samo poprosiłem właścicieli największych internetowych platform sprzedaży. Zwróciłem się do nich o to, by reagowali na nieuczciwe oferty" - wskazał Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Swój apel Urząd skierował do: Euro-net, Media Saturn Online, Terg, Neonet, Morele.net, Allegro i Ceneo.

Urząd przypomniał, że dzięki rządowemu programowi osoby, których sytuacja materialna nie będzie pozwalała na zakup sprzętu do odbioru telewizji naziemnej, otrzymają dofinansowanie do zakupu.

Kupujesz telewizor? Sprawdź, czy odbiera sygnał w standardzie DVB-T2 HEVC

UOKiK radzi, by przy kupnie telewizora zapytać sprzedawcę, czy odbiera on telewizję naziemną w standardzie DVB-T2, kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H), kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

Pod koniec lutego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. wsparcia zakupu telewizyjnego dekodera w związku z przejściem na nowy standard nadawania. Świadczenie dla jednego gospodarstwa domowego -  w wysokości 100 zł -  będzie przyznawane na wniosek składany przez osobę uprawnioną przy pomocy formularza elektronicznego udostępnionego przez ministra właściwego do spraw informatyzacji na stronie internetowej. Wniosek o przyznanie świadczenia będzie można także składać za pośrednictwem Poczty Polskiej. Dokonywanie płatności za pomocą dokumentu potwierdzającego przyznanie świadczenia będzie możliwe do 31 grudnia 2022 r.

W Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. dotyczyć będzie województwa dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci etap - od 23 maja 2022 r. - łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego. Czwarty etap - od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: naziemna telewizja cyfrowa | hevc | telewizory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »