Reklama

To już pewne! Wódka i papierosy będą droższe

Rząd na środowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy okołobudżetowej, niezbędnej do wykonania budżetu na 2014 rok. Najważniejsze zmiany to wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe i alkohol oraz zamrożenie płac w budżetówce.

W ustawie okołobudżetowej związanej z budżetem na 2014 r. resort finansów przyjął wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe o 5 proc. Ministerstwo tłumaczy, że jest to konieczne, aby w 2018 r. osiągnąć minimum wymagane przepisami UE. Zgodnie z nimi do tego czasu akcyza ma stanowić 60 proc. średniej ważonej ceny papierosów, nie mniej jednak niż 90 euro za tysiąc sztuk. Podwyżka spowoduje wzrost cen paczki papierosów średnio o ok. 1 zł.

Reklama

Ministerstwo Finansów podniosło o 15 proc. akcyzę na alkohol etylowy. Resort szacuje, że podwyżka w tej skali przełoży się na wzrost ceny alkoholu 40-proc. o ok. 1,8 zł brutto za 0,5 litra. Jednocześnie fiskus liczy na wpływy wyższe o 780 mln zł w porównaniu z dochodami osiągniętymi w 2012 r.

Wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy! Nadal będziesz kupować?

Resort finansów zamroził fundusz wynagrodzeń w budżetówce (z wyjątkami dotyczącymi pewnych instytucji) na poziomie z 2011 r.

Najważniejsze zmiany:

Świadczenia oraz wynagrodzenia w sektorze finansów publicznych:

- utrzymanie wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na poziomie roku 2013. Oznacza to, że nie wzrosną również uposażenia oraz diety parlamentarne posłów i senatorów;

- zamrożenie maksymalnych wynagrodzeń osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Do ustalenia maksymalnych wysokości wynagrodzeń ww. osób będzie się przyjmować przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w IV kwartale 2009 r.;

- zamrożenie na poziomie 2013 r. wynagrodzeń w sektorze finansów publicznych (zamrożenie płac w "budżetówce");

- zamrożenie na poziomie 2013 r. funduszu wynagrodzeń bezosobowych w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych;

- zamrożenie na poziomie 2013 r. funduszu świadczeń socjalnych (w zakładowym funduszu - kwotą podstawową będzie 2.917,14 zł).

Zmiany związane z PFRON-em:

- uniezależnienie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Kwoty dofinansowania to: 480 zł, 960 zł i 1.920 zł w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika;

- kwota dofinansowania będzie zwiększona o 640 zł dla osób niepełnosprawnych z orzeczoną m.in. chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym, zaburzeniami rozwojowymi oraz dla niewidomych.

Podatek akcyzowy od alkoholu etylowego, wyrobów tytoniowych i suszu tytoniowego:

- alkohol etylowy - podwyżka o 15 proc., przewiduje się, że cena butelki wódki (1/2 litra, 40 proc. mocy) wzrośnie o ok. 1,80 zł (z VAT-em),

- wyroby tytoniowe - podwyżka o 5 proc.,

- susz tytoniowy - podwyżka o 5 proc.

Zmiany w Funduszu Pracy:

- kontynuowanie finansowania staży podyplomowych oraz szkoleń specjalizacyjnych lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych, na ten cel w planie finansowym Funduszu przeznaczono 835,3 mln zł.

Jednocześnie zwiększono wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu o 318.950 tys. zł.

- odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli będzie dokonywany w oparciu o kwotę bazową obowiązującą 1 stycznia 2012 r.

Budżet na 2014 rok

W ubiegły piątek rząd przyjął projekt budżetu na 2014 r. Dochody wyniosą 276 mld 912 mln 22 tys. zł, a wydatki nie będą wyższe niż 324 mld 637 mln 37 tys. zł. W efekcie deficyt ma nie przekroczyć 47 mld 725 mln 15 tys. zł.

Prognozę dochodów na 2014 r. rząd oparł na przewidywanej wyższej niż w 2013 r. dynamice wzrostu PKB, czyli 2,5 proc., wobec spodziewanych 1,5 proc. w br. Zgodnie z prognozami rządu inflacja ma wynieść 2,4 proc.; wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną o 3,5 proc., zatrudnienie spadnie o 0,1 proc., a wzrost spożycia prywatnego wyniesie 4,6 proc. (w ujęciu nominalnym). Zaplanowano przychody z prywatyzacji w wysokości 3,7 mld zł.

Zgodnie z konstytucją rząd musi przedstawić Sejmowi projekt budżetu do końca września. Parlament może pracować nad budżetem cztery miesiące, z tym, że Senat ma na zgłoszenie swoich poprawek 20 dni od dnia przekazania ustawy przez Sejm. Jeżeli w ciągu czterech miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu budżetu, uchwalona ustawa - po rozpatrzeniu przez obie izby parlamentu - nie zostanie przedstawiona prezydentowi do podpisu, może on w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.

Prezydent ma siedem dni na podpisanie ustawy budżetowej; może też - przed podpisaniem - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności budżetu z konstytucją. Trybunał musi orzec w tej sprawie w ciągu dwóch miesięcy.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: alkohol | wódka | budżet | akcyza | najważniejsze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »