Turcja: Ostrzeżenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało status ostrzeżenia dla podróżujących. Ministerstwo, w związku z działaniami zbrojnymi na terenie Turcji.
Dokładnie 27 lipca 2015 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało status ostrzeżenia dla podróżujących. Ministerstwo, w związku z działaniami zbrojnymi na pograniczu turecko-syryjskim oraz turecko-irańskim, a ponadto niestabilną sytuacją w innych regionach południowo-wschodniej Turcji, stanowczo zaleca powstrzymywanie się od podróży w te rejony kraju.
Co prawda Turcja pozostaje krajem przyjaznym turystom, jednak w obecnej sytuacji nie można wykluczyć zagrożenia atakami terrorystycznymi. Dlatego turystom zaleca się zachowanie ostrożności podczas pobytu w większych aglomeracjach miejskich i skupiskach turystycznych oraz unikanie wszelkich zgromadzeń w miejscach publicznych, jak również ścisłe stosowanie się do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych.
Nasuwa się z związku z tym następujące pytanie: czy zalecenia MSZ uprawniają konsumenta do odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej? Wskazać należy, iż komunikaty ministerstwa nie są wiążące dla organizatorów turystyki, ponieważ komunikat jest tylko wskazówką i nie oznacza obowiązku odwołania imprezy przez organizatora.
W sytuacji gdy organizator sam nie odwoła imprezy, konsument może podjąć decyzję o rezygnacji z wyjazdu.
Konsument powinien odstąpić od umowy pisemnie, wskazując jako przyczynę zmianę istotnych warunków umowy. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów organizator turystyki ma prawo zatrzymać tylko rzeczywiste koszty, które poniósł w związku z realizacją umowy.
Oznacza to, iż konsument, obawiając się podróży do kraju zagrożonego atakami terrorystycznymi, musi liczyć się z poniesieniem kosztów rezygnacji.
Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na niedozwolone postanowienia umowne, wprowadzające system zryczałtowanych opłat wyrażonych w postaci procentowej części ceny imprezy i uzależnionych od terminu rezygnacji. Klauzule te zostały uznane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające interesy konsumentów, a stosowanie ich jest zabronione.
Biura podróży często zachęcają konsumentów do zawierania umów ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Umowa ubezpieczenia wymienia przesłanki rezygnacji z imprezy, jakimi najczęściej są śmierć, choroba czy nieszczęśliwy wypadek. Zatem ubezpieczenie kosztów imprezy turystycznej nie obejmuje ryzyka mogącego wystąpić w państwie o niestabilnej sytuacji polityczno-społecznej.
Daniel Reck - Partner z Kancelarii Duraj & Reck i Partnerzy
Paulina Milewska - Prawnik w Kancelarii Duraj & Reck i Partnerzy