Tylko co trzeci zobowiązany płaci abonament RTV. Ponad milion tego nie robi

Na koniec 2022 r. abonament RTV opłacała tylko co trzecia zobowiązana do tego osoba - wynika z raportu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Mowa tu o sumie 828 tys. podmiotów (gospodarstw domowych oraz firm). Oznacza to, że ponad milion abonentów ukrywało się przed zapłatą.

Jak wynika ze sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, podsumowującego ubiegły rok, na koniec 2022 r. liczba podmiotów zobowiązana do zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego wynosiła ponad 2,384 mln. Spośród tej grupy ze swojego obowiązku wywiązywała się co trzecia osoba lub instytucja.  

Mowa tu o grupie 828 tys. zobowiązanych, w tym 588 tys. gospodarstw domowych oraz 239 tys. abonentów instytucjonalnych. Ich odsetek łącznie, względem wszystkich, którzy mają obowiązek zapłaty abonamentu, wyniósł 34,7 proc.  

Jednocześnie KRRiT wskazała, że Poczta Polska, która współpracuje z Radą w kwestii weryfikowania abonentów pod względem posiadanego telewizora oraz radia, w 2022 r. skierowała blisko 178 tys. upomnień w tej kwestii. Z czego 39 tys. podmiotów zdecydowało się uregulować wpłaty abonamentu.

Reklama

Należy przypomnieć, że rząd od 2020 r. wlicza w budżet państwa rekompensatę dla mediów publicznych z tytułu braku wpływu środków z abonamentu. Zgodnie ze sprawozdaniem KRRiT, poza państwową pomocą w wysokości 1,995 mld zł, publiczne media otrzymały także w ubiegłym roku 580 mln zł do podziału ze środków wpłaconych przez abonentów. Łącznie mowa o kwocie 2,575 mld zł, która trafiła do Telewizji Polskiej oraz radiostacji Polskiego Radia.

Wysokość abonamentu RTV na 2024 rok

Na początku maja KRRiT przyjęła uchwałę o stawkach abonamentu radiowo-telewizyjnego na 2024 r. Te mają pozostać na niezmienionym poziomie względem obecnie panujących.  

W praktyce to oznacza, że w przyszłym roku będą one również wynosić 8,70 zł miesięcznie w przypadku osób korzystających tylko z odbiornika radiowego oraz 27,30 zł co miesiąc w przypadku posiadaczy telewizorów. 

Stawki te wzrosły wraz ze styczniem 2023 roku. Podwyżki w bieżącym roku wyniosły kolejno 16 proc. w stosunku do opłaty za radio w ubiegłym roku (7,50 zł miesięcznie) oraz o 11,4 proc. wobec abonamentu za telewizor, który w 2022 roku wynosił 24,50 zł miesięcznie.   

Oprac. Alan Bartman  

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »