Reklama

​Uaktywnili się oszuści; 30 prób wyłudzeń w Wadowicach

Tylko w poniedziałek dyżurny wadowickiej komendy policji odebrał blisko 30 zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych w tym powiecie - podała rzecznik wadowickiej policji mł. asp. Agnieszka Petek. Zaapelowała do seniorów o ostrożność.

- Apelujemy do seniorów o ostrożność, rozwagę i ograniczone zaufanie w stosunku do wszystkich, którzy do nich telefonują. Osoby w podeszłym wieku nadal stanowią główny cel oszustów, którzy wykorzystują m.in. ich problemy zdrowotne, gorszą pamięć i ogromne przywiązanie do rodziny, aby ich zmanipulować i okraść - powiedziała Petek.

Reklama

Policjantka poinformowała, że tylko w ciągu jednego dnia - poniedziałku, funkcjonariusze odebrali blisko 30 zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych na terenie powiatu wadowickiego.

- Oszuści dzwoniąc na telefon stacjonarny do seniorów, w większości przypadków podawali się za członka rodziny, który spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy. Na szczęście dzięki czujności i rozwadze mieszkańców, przestępcom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu. Cieszy nas, że szeroko prowadzona przez wadowickich policjantów akcja informacyjna o takich oszustwach przynosi oczekiwany skutek - podkreśliła Agnieszka Petek.

Rzecznik dodała, że w przypadku nawiązania rozmowy telefonicznej z osobą podającą się za policjanta - która informuje, że ktoś bliski spowodował wypadek i należy wpłacić pieniądze za jej uwolnienie - nie wolno działać pochopnie. - Trzeba się rozłączyć i pilnie skontaktować się z osobą, która miała spowodować wypadek, a kiedy nie odbiera, nie wpadać w panikę, lecz skontaktować się z inną osobą z rodziny. Należy też powiadomić policję - wyjaśniła.

Funkcjonariuszka zaznaczyła, że nigdy nie należy ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści. - Nigdy, pod żadnym pozorem, nie wolno przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście. Nie należy wpuszczać ich do mieszkania. We wszystkich podejrzanych sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z policją dzwoniąc po numer alarmowy 112" - powiedziała Agnieszka Petek.

Policjantka dodała, że w telefonie komórkowym seniora warto zainstalować darmową aplikację "Moja Komenda", dzięki której szybko połączy się on z wybraną jednostką policji.

Dowiedz się więcej na temat: oszuści | na policjanta | metoda na wnuczka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »