Ubezpieczenia. Mogą wzrosnąć składki OC - będą wyższe sumy gwarancyjne

Szykują się zmiany w zasadach ubezpieczeń obowiązkowych, w tym w ubezpieczeniach OC. Powinniśmy się przygotować na możliwy wzrost stawek OC.

Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Ubezpieczenia. Rośnie suma gwarancyjna w OC

Istotną zmianą będzie podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC komunikacyjnym. Wyższe sumy gwarancyjne oznaczają, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie do wyższej kwoty.

W propozycjach ministerstwa pojawiają się nowe definicje: pojazdu oraz ruchu pojazdu. Jaka jest podstawowa zmiana? Z definicji pojazdu wyłączone zostaną pojazdy wolnobieżne.

Reklama

Ubezpieczenia komunikacyjne. Co możemy nazwać pojazdem?

- Pojazdem jest każdy pojazd silnikowy poruszający się na lądzie, lecz nieporuszający się po szynach, napędzany wyłącznie siłą mechaniczną, którego maksymalna prędkość konstrukcyjna jest większa niż 25 km/h; lub maksymalna masa netto jest większa niż 25 kg, a maksymalna prędkość konstrukcyjna jest większa niż 14 km/h - tłumaczy Monika Chłopik, analityk w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

Projekt wprowadza również regulacje umożliwiające dochodzenie odszkodowania z komunikacyjnego OC w miejscu zamieszkania lub siedziby ubezpieczonego, niezależnie od wypłacalności ubezpieczyciela. Zadania te będzie miał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ma zostać wprowadzony jednolity formularz zaświadczeń OC, zakaz dyskryminacji ubezpieczonych ze względu na narodowość lub z uwagi na poprzednie państwo zamieszkania. Będzie także konieczność równoważnego traktowania zaświadczeń z innych państw członkowskich przez ubezpieczycieli.

Polisy OC. Będzie drożej?

Czy wyższa potencjalna wysokość odszkodowania wpłynie na ceny polis OC? - Uzasadnienie projektu nie daje na nie odpowiedzi, aczkolwiek wydaje się, że rzeczywiście taki będzie tego skutek - twierdzi cytowany przez Prawo.pl dr Kamil Szpyt, radca prawny z kancelarii Dybała Janusz Szpyt i Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych.

Źródło: Prawo.pl

Zobacz także:








INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: ubezpieczenia | odszkodowania | składki na ubezpieczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »