Uchwała SN ws. kredytów walutowych - ostatni moment dla banków
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny informuje, że spodziewa się korzystnej dla konsumentów uchwały SN ws. kredytów walutowych. W jego ocenie, rozstrzygnięcie to może być ostatnim momentem dla banków na zaproponowanie rozwiązań wychodzących naprzeciw frankowiczom.
Jak wskazano we wtorkowym komunikacie Urzędu, Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Cywilnej 25 marca ma wydać rozstrzygnięcie dotyczące sześciu zagadnień prawnych w sprawie kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych. Sąd Najwyższy zajmie się rozbieżnościami dotyczącymi rozliczania umów zawierających niedozwolone postanowienia umowne.
- Na to orzeczenie czekają zarówno kredytobiorcy, jak i instytucje finansowe. Mamy nadzieję, że nie tylko rozwieje ono wątpliwości pojawiające się przy rozliczaniu umów zawierających niedozwolone postanowienia umowne, ale także skłoni banki do zaproponowania konsumentom konkretnych rozwiązań, które spotkają się z ich zainteresowaniem i przyjęciem - zwrócił uwagę prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.
Według szefa Urzędu, już w tej chwili około 90 procent spraw frankowych w sądach kończy się pomyślnie dla konsumentów, co powinno skłaniać banki do poważnej refleksji nad zmianą dotychczasowego sposobu postępowania.
- Rozwiązywanie sporów na drodze sądowej jest dla wszystkich coraz bardziej kosztowne, wymaga drogiej pomocy prawnej oraz czasu potrzebnego do uzyskania ostatecznej decyzji w sądzie. Wszyscy mamy tego świadomość - ocenił prezes UOKiK.
- Spodziewamy się, że orzeczenie Sądu Najwyższego stanie się kolejnym impulsem dla kredytobiorców do kierowania spraw do sądów. Jeśli banki chcą uniknąć tej sytuacji i skutków niekorzystnych dla siebie orzeczeń sądowych, powiększonych o ewentualne odsetki i koszty postępowania, to powinny przedstawić konsumentom realnie i korzystne propozycje polubownego rozwiązania spraw - dodał.
Według Chróstnego, przez wiele lat sektor bankowy nie wykazał w tym zakresie otwartej postawy, a propozycje ustawowego rozwiązania problemu kredytów walutowych zostały przez sektor bankowy odrzucone.
Rozlicz PIT online już teraz lub pobierz darmowy program
- Rozstrzygniecie Sądu Najwyższego może być ostatnim momentem dla banków na zaproponowanie rozwiązań wychodzących naprzeciw kredytobiorcom frankowym i przedstawienie realnej alternatywy względem ścieżki sądowej. Takie rozwiązanie powinno być konsumentowi rzetelnie przedstawione, z uwzględnieniem jego wszystkich aspektów i oczywiście skutków, w tym natury finansowej. Wyjście naprzeciw frankowiczom z realną i wartościową propozycją z pominięciem kosztownej ścieżki sądowej jest tym, na co wielu konsumentów czeka od dawna. Liczę na odpowiedzialną postawę i rozsądek - zarówno ze strony banków, jak i organizacji je zrzeszających - podkreślił Tomasz Chróstny.