Unia poprawi ochronę naszych turystów
Unia poprawia ochronę turystów. W tym roku będzie gotowa nowelizacja dyrektywy, dzięki której ubezpieczone zostaną imprezy turystyczne, które dotychczas były pozbawione ochrony.
Oznacza to, że w razie upadłości organizatora, uczestnicy wyjazdu otrzymają odszkodowanie lub zwrot kosztów. Jeśli więc agent turystyczny, portal internetowy lub przewoźnik łączy w dowolny sposób co najmniej dwie usługi turystyczne w ramach jednej podróży, będzie musiał posiadać zabezpieczenie finansowe na wypadek swojej upadłości.
Klienci będą chronieni w razie ogłoszenia upadłości przez pośrednika, który sprzedał im na przykład bilet lotniczy.
Według nowej dyrektywy, ubezpieczeniem mają być objęte wszystkie wpłaty klientów. Ma ono być honorowane przez wszystkie kraje członkowskie i wypłacane w jak najszybszym terminie. Przepisy nie chronią jednak wszystkich podróżujących. Ci, którzy wykupią tak zwaną pojedynczą usługę turystyczną, na przykład bilet lotniczy, nie są objęci ochroną wynikającą z dyrektywy.
Wyjaśniono też, czym jest znaczna zmiana warunków umowy, uprawniająca klienta do rezygnacji z imprezy. Stwierdzono, że jest nią informacja o godzinie odlotu, jeśli: powoduje znaczną reorganizację (transportu na lotnisko, bądź konieczność zakwaterowania) lub jeśli powoduje inne znaczne niedogodności lub dodatkowe koszty.
Zmiana ceny będzie natomiast uznawana za znaczną zmianę warunków umowy, jeśli przekroczy 8 procent ceny imprezy.
Z zakresu dyrektywy ma zostać wyłączona turystyka biznesowa oraz imprezy okazjonalne, nie przynoszące zysku organizatorowi.
Nowa dyrektywa zostanie przegłosowana w Parlamencie Europejskim w drugiej połowie 2015 roku, ale w Polsce zacznie obowiązywać prawdopodobnie za trzy lata.
_ _ _ _ _
W pierwszym kwartale wzrosła liczba turystów zatrzymujących się m.in. w hotelach i pensjonatach. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba osób korzystająca z bazy noclegowej w Polsce była wyższa o 7,6 procent, a liczba udzielonych noclegów o 8,3 procent w porównaniu z tym samym czasem ubiegłego roku.
Do Polski przyjechało o blisko 5 procent więcej turystów zagranicznych niż w analogicznych okresie 2014 roku. W sumie w I kwartale w turystycznych obiektach noclegowych zatrzymało się 4,9 mln turystów, którym udzielono 12,3 mln noclegów - najwięcej w hotelach, motelach, pensjonatach, potem w zakładach uzdrowiskowych oraz ośrodkach wczasowych.
Z danych GUS wynika, że w pierwszych trzech miesiącach 2014 roku z obiektów tego typu skorzystało 4,5 mln osób. Udzielono 11,3 mln noclegów. Najwięcej turystów zagranicznych korzystało z turystycznej bazy noclegowej w województwach: mazowieckim oraz małopolskim.