Reklama

Uszczelniają system podatkowy

Rada Ministrów przyjęła przepisy, które uszczelniają system podatkowy i czynią go bardziej sprawiedliwym dla podatników. Mowa oczywiście o założeniach do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedłożone przez ministra finansów. Bardzo ważna zmiana dotyczy tzw. podatku Belki - pobieranego od zysków kapitałowych.

W zaproponowanych przepisach chodzi o zmianę zasad zaokrąglania w naliczaniu podatku od zysków niektórych przychodów z kapitałów pieniężnych - dotyczy to tzw. podatku Belki. Przede wszystkim nie będzie można uniknąć podatku pobieranego od zysków kapitałowych.

Reklama

Aktualnie obowiązujące zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania do 1 zł i podatku - również do 1 zł wykorzystano do stworzenia tzw. lokat jednodniowych. Lokaty te oferują realnie wyższe oprocentowanie od oprocentowania lokaty bankowej. Od lokaty jednodniowej nie trzeba płacić podatku od zysku z lokaty. Istotne jest to, że lokata jednodniowa jest otwierana na 1 dzień i jest z reguły automatycznie odnawialna każdego dnia. Odsetki są naliczane codziennie i doliczane do kwoty lokaty jednodniowej bez podatku.

Zatem, jeżeli od jakiejś lokaty dostaniemy mniej niż 2,49 zł odsetek, to automatycznie 19 % z tej kwoty będzie sumą mniejszą od 50 gr. Zaokrąglając w dół otrzymujemy zero, co skutkuje brakiem opodatkowania odsetek. Zaproponowana zmiana ma polegać na zaokrągleniu naliczonego podatku od zysków z lokat - do 1 grosza, a nie do 1 zł. Nowy sposób zaokrąglania sprawi, że podatek będzie pobierany jednakowo od wszystkich lokat, w tym również z dzienną kapitalizacją odsetek. Ponadto, zmiana zasad zaokrąglania stosowana w naliczaniu tego podatku sprawi, że będzie on pobierany jednakowo od wszystkich lokat, w tym również z dzienną kapitalizacją odsetek. Szacuje się, że udział "lokat antypodatkowych" w ogólnej sumie depozytów gospodarstw domowych stanowi ok. 13%.

Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom do systemu podatkowego zostaną włączone osoby lokujące znaczne pieniądze i unikające podatku, z drugiej strony dojdzie do urealnia podatku płaconego przez podmioty lokujące znacznie mniejsze środki. Dlatego też na nowym rozwiązaniu skorzystają osoby, które mają na rachunkach oszczędnościowych niewielkie pieniądze. Szacuje się też, że dzięki temu rozwiązaniu - począwszy od 2012 r. - budżet będzie zyskiwał ok. 380 mln zł rocznie.

Nie bez znaczenia pozostaje, iż proponowane rozwiązanie uszczelni system podatkowy. Z jednej strony zostaną do niego włączone osoby lokujące znaczne kwoty pieniędzy, ale nie płacące podatku, z drugiej - dojdzie do urealnienia kwot podatku uiszczanego przez podmioty lokujące znacznie mniejsze kwoty. Chodzi o jednolite opodatkowanie dochodów (przychodów) uzyskiwanych z odsetek kapitałowych - bez względu na wielkość zdeponowanych środków i uzyskiwanych odsetek.

Nowe przepisy mają doprowadzić do konkurencji między bankami, które będą musiały zabiegać o klienta oferując odpowiednie oprocentowanie lokat, a nie poszukiwać rozwiązań nadużywających przepisy prawa podatkowego.

www.SerwisPrawa.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »