Reklama

Utrzymanie mieszkań drożeje najszybciej

Na utrzymanie i prowadzenie domu trzyosobowa rodzina wydaje średnio 967 złotych. To o 55 złotych więcej niż przed rokiem. Wywóz śmieci drożeje najszybciej w Europie. Wyraźnie wyższe są też rachunki za energię elektryczną - wynika z danych GUS.

Mieszkania, a raczej ich utrzymanie, to źródło najszybciej rosnących cen składających się na inflację w Polsce - wynika z najnowszej publikacji GUS.

Reklama

Na ten cel wydawaliśmy w październiku o 7,5 proc. więcej niż przed rokiem. Jest to wzrost ponad dwa razy szybszy niż ogólny poziom inflacji oszacowany przez GUS w tym samym okresie na 3,1 proc.

Wolniej niż utrzymanie mieszkania drożeją nawet dobra i usługi zgrupowane w takich kategoriach jak zdrowie (5,1 proc.), edukacja (5,8 proc.) czy restauracje i hotele (5,1 proc.).

A co to wszystko oznacza w praktyce? A no to, że statystyczna trzyosobowa rodzina wydała w październiku 967 zł na takie rzeczy jak utrzymanie, ogrzewanie czy wyposażenie mieszkania - wynika z szacunków HRE Investments. To o 55 złotych więcej niż rok temu.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Polskie śmieci drożeją najszybciej w Europie

Na te podwyżki kosztu utrzymania i prowadzenia domu składa się wiele elementów. Dane GUS pokazują, że w ciągu ostatniego roku właściwie taniał tylko gaz (o ponad 4 proc.).

Z drugiej strony najmniejsze podwyżki urząd zanotował w przypadku środków czystości, mebli, dekoracji, oświetlenia i AGD. Poważniejsze podwyżki (ponad 4-proc.) zobaczyliśmy za to w przypadku rachunków za wodę, kanalizację.

Podobnie rosły też stawki czynszu, przy czym tu przede wszystkim chodzi o stawki stosowane przez gminy. Mocno, bo o prawie 8 proc., zdrożały usługi związane z prowadzeniem domu (np. usługi złotych rączek czy sprzątaczek), a rachunki za prąd poszły do góry prawie o 12 proc.

W tym wszystkim najbardziej szokujące jest to, co się dzieje z opłatami za wywóz śmieci. Te w ciągu roku poszły do góry o ponad połowę, a po zapowiedziach niektórych włodarzy miast już wiemy, że to nie koniec podwyżek. Jest to o tyle szokujące, że rodzime wzrosty opłat z wywóz śmieci są najwyższe w Europie - sugerują dane Eurostatu.

Jak oszacowaliśmy wydatki trzyosobowej rodziny?

Prezentowane przez nas szacunkowe koszty utrzymania opierają się o informacje na temat inflacji publikowanej w cyklu miesięcznym przez GUS. Dzięki temu wiemy, jak zmieniają się ceny poszczególnych dóbr i usług związanych z utrzymaniem, wyposażeniem i prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Niezbędnym źródłem danych są jednak też informacje na temat wydatków trzyosobowych gospodarstw domowych. Te niestety publikowane są jedynie raz w roku i przez to konieczne jest dokonywanie okresowych korekt naszych szacunków.

Bartosz Turek

Dowiedz się więcej na temat: utrzymanie mieszkania/domu | inflacja | ceny prądu | wywóz odpadów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »