Reklama

Uwaga: Fiskus ostro miesza w naszym zdrowiu

Jak wynika z raportu firmy badawczej PMR pt. "Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012-2014", w 2011 r. wartość rynku prywatnej opieki zdrowotnej wrosła o około 7 proc. w stosunku do poprzedniego roku i sięgnęła 30,8 mld zł.

Na wartość rynku składają się opłaty za leki i sprzęt medyczny, usługi rehabilitacyjne, badania diagnostyczne i wizyty lekarskie ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta, opłaty w szarej strefie, abonamenty oferowane przez firmy medyczne, prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe oraz inne opłaty ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta.

Rynek podwoi się w 2014 r.

Reklama

W 2011 r. dynamika wzrostu rynku prywatnej opieki zdrowotnej była wyższa niż w 2010 r., kiedy wyniosła 3,5 proc., ale niższa niż w najlepszych dla rozwoju segmentu prywatnej opieki zdrowotnej latach 2007-2009. Między 2012 a 2014 rokiem, według prognoz PMR, rynek będzie się rozwijał w tempie około 5 proc. średnio rocznie (CAGR).

- Dynamika wzrostu będzie zbliżona w każdym z analizowanych lat, przy czym, w związku ze stopniową poprawą ogólnej sytuacji ekonomicznej, będzie najwyższa w 2014 r. W 2014 r. wartość rynku zbliży się do 36 mld zł, podwoi się więc niemal w porównaniu do 2005 r. - mówi Agnieszka Skonieczna, starszy analityk rynku farmaceutycznego PMR i autorka raportu.

Według danych PMR, struktura prywatnych wydatków na opiekę zdrowotną pozostała niemal niezmieniona w ciągu ostatnich kilku lat. Największy udział (58 proc.) w prywatnych wydatkach na opiekę zdrowotną mają wydatki na leki i sprzęt medyczny. Z racji wyższej niż w przypadku innych segmentów dynamiki wzrostu, udział abonamentów medycznych i ubezpieczeń zdrowotnych w rynku wzrósł w 2011 r. o 1 p.p. dla każdego z segmentów (w porównaniu do roku 2010).

Firmy szukają finansowania na giełdzie

W 2011 r. na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych lub na NewConnect zadebiutowało szereg firm z szeroko pojętego sektora prywatnej opieki zdrowotnej. Zaliczamy do nich m.in. Dom Lekarski, Swissmed Prywatny Serwis Medyczny, IQ Medica, Enel-Med, PCZ Polski Holding Medyczny, Indexmedica, Scanmed Multimedis i Voxel.

Przykładowo, w przypadku IQ Medica, środki z emisji mają być przeznaczone na rozpoczęcie działalności szpitalnej z zakresu chirurgii plastycznej, ortopedii, laryngologii i ginekologii. Enel-Med pozyskany kapitał zainwestuje w inwestycje w nowy szpital, sieć przychodni wieloprofilowych oraz diagnostykę obrazową. Voxel, dzięki debiutowi na NewConnect uruchomił produkcji radiofarmaceutyków i centrum diagnostyczne tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w Krakowie oraz rozbuduje sieć placówek. Na 2012 r. zaplanowane są kolejne debiuty giełdowe spółek medycznych.

Zmiany w podatku na usługi medyczne

Od wielu już lat prywatne firmy medyczne w Polsce domagają się zmian w opodatkowaniu usług medycznych podatkiem VAT. Obecnie usługi te są bowiem zwolnione z VAT, co zdaniem przedstawicieli firm, ogranicza inwestycje w niepublicznym sektorze ochrony zdrowia. Firmy, inwestując np. w sprzęt medyczny, płacą podatek VAT, ale ponieważ świadczenia medyczne nie są opodatkowane, nie mogą go później odliczyć, do czego mają prawo przedsiębiorcy z innych branż.

Do końca 2010 r. z podatku VAT zwolnione były wszystkie usługi w zakresie ochrony zdrowia, z wyjątkiem usług weterynaryjnych. Zmiana ustawy o podatku VAT, która weszła w życie od 2011 r., na nowo zdefiniowała jednak zdrowia tą dziedzinę.

Zastrzeżono bowiem, że zwolnieniu z VAT podlegają tylko te usługi, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia (istotny jest więc cel usługi, a nie jak poprzednio tylko jej rodzaj).

Przykładowo, jeżeli pobranie krwi służyć będzie celom leczniczym, będzie zwolnione z podatku, jeżeli jednak jego celem będzie, np. ustalenie stężenia alkoholu we krwi, będzie ono opodatkowane stawką 23 proc.. Usunięcie znamienia barwnikowego z przyczyn medycznych nie będzie opodatkowane, natomiast na cenę takiego samego świadczenia przeprowadzanego ze względów estetycznych, zostanie nałożona 23 proc. stawka VAT.

Opodatkowane zostały również świadczenia z zakresu medycyny estetycznej, stomatologii estetycznej, badań z zakresu ekspertyz sądowych czy świadczeń rentowych. W przypadku niektórych świadczeń, np. medycyny paliatywnej czy zabezpieczania imprez sportowych, istnieją natomiast wątpliwości interpretacyjne.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »