W UE zagrożonych ubóstwem jest blisko 73 mln osób. Jak wypada Polska na tle innych?

Obraz bogatej Europy, do której zmierzają rzesze migrantów, trwale zapisał się w przekazach medialnych, więc dla wielu może być zaskoczeniem liczba ubogich, lub zagrożonych ubóstwem Europejczyków. W 2022 r., w całej UE zagrożonych ubóstwem było 16,5 proc. mieszkańców (blisko 73 mln osób) - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Oczywiście zagrożenie ubóstwem w UE jest czym innym niż rzeczywista bieda np. w jednym z ubogich krajów Afryki, ale - mimo wszystko - liczby dot. "biedy" w UE robią wrażenie. Polska na szczęście w tym europejskim rankingu biedy nie jest na eksponowanych pozycjach - w naszym kraju zagrożonych ubóstwem było w ubiegłym roku 13,7 proc. osób., co plasowało nas w grupie państw o najniższym poziomie tego wskaźnika - zauważa PIE.

Transfery socjalne ograniczają ubóstwo w Polsce

Co więcej, w ostatnich latach znacznie poprawiliśmy naszą pozycję. Stało się tak oczywiście za sprawą wielkich transferów socjalnych typu 500 plus. Program w założeniu mający być odpowiedzią na wyzwania demograficzne (miał poprawić dzietność) przyniósł skutki socjalne - znacznie ograniczył skalę ubóstwa w Polsce.

Reklama

Dodajmy za europejskimi statystykami, że skala ubóstwa w UE jest dość zróżnicowana: od 10,2 proc. w Czechach, po 12,1 proc. w Słowenii i Węgrzech i niemal po 23 proc. w Bułgarii, Estonii i Łotwie.

Zagrożenie ubóstwem w Polsce systematycznie zmniejsza się

W dekadzie 2012-2022, w całej UE odsetek osób zagrożonych ubóstwem pozostawał na poziomie około 17 proc., zaś w Polsce zmniejszył się z 17,1 proc. do 13,7 proc. W tym okresie jedynie w Grecji odsetek osób zagrożonych ubóstwem zmniejszył się bardziej niż w Polsce (z 23,1 proc. do 18,8 proc.). W UE nieznacznie przeważała też grupa państw, w których w ostatniej dekadzie odsetek osób zagrożonych ubóstwem powiększył się (w sumie było ich 14), z czego najbardziej w Estonii (z 17,5 proc. do 22,8 proc.) - wilcza Polski Instytut Ekonomiczny.

Wyższe wykształcenie broni przed zagrożeniem ubóstwem

W Polsce w 2022 r. nieznacznie bardziej zagrożeni ubóstwem byli mężczyźni niż kobiety (odpowiednio 17,8 proc. i 17,6 proc.; w UE - 16,3 proc. i 17,8 proc.). Wśród dorosłych osób z wyższym wykształceniem odsetek zagrożonych ubóstwem wynosił zaledwie 4,9 proc. (w UE - 7,6 proc.), natomiast w grupie dorosłych z wykształceniem co najwyżej gimnazjalnym było to 26,6 proc. (w UE - 29,0 proc.). Wysoka dysproporcja wystąpiła też między mieszkańcami miast, w których wskaźnik ten wyniósł 8,2 proc. (w UE - 16,3 proc.), a mieszkańcami obszarów wiejskich, na których było to 20,1 proc. (w UE - 17,5 proc.) - zwraca uwagę PIE.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ubóstwo | ubóstwo energetyczne | UE | dochody Polaków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »