Ważne oświadczenie ministra finansów. Kredytobiorcy powinni to wiedzieć

We wtorek z obrad Rady Ministrów "spadła" nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców (tzw. wakacje kredytowe). Po "bardzo długiej dyskusji" zdecydowano o odsunięciu w czasie ewentualnego przyjęcia projektu. Minister finansów Andrzej Domański oświadczył jednak, że projekt wkrótce wróci pod obrady.

- W sprawie tzw. wakacji kredytowych poproszono mnie o przedstawienie dodatkowych informacji, scenariuszy; wkrótce wrócimy z projektem - powiedział w środę minister finansów Andrzej Domański.

Zgodnie z wtorkowym porządkiem obrad Rady Ministrów, rząd miał się zająć projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Reklama

Minister finansów: Zostałem poproszony o przedstawienie dodatkowych informacji

Domański w środę, w Programie 1 Polskiego Radia, został zapytany o to, dlaczego rząd we wtorek nie przyjął tego projektu.

- Wczoraj na Radzie Ministrów omawialiśmy m.in. bardzo ważne zmiany dotyczące odpolitycznienia KRS. Mieliśmy bardzo długą dyskusję na temat sytuacji w sektorze rolnym - powiedział Domański.

- Jeżeli chodzi o wakacje kredytowe, to zostałem poproszony o przedstawienie dodatkowych informacji, dodatkowych scenariuszy - podkreślił szef MF.

Minister zapewnił, że intencją jest "zapewnienie rozwiązań, które chronią kredytobiorców w sytuacji wciąż wysokich stóp procentowych". - W szczególności mam tutaj na myśli te osoby, które mają problemy ze spłatą kredytów w związku z tym, że stopy procentowe tak szybko w Polsce wzrosły - wyjaśnił.

Wakacje kredytowe. "Trwa analiza scenariuszy"

Jak dodał, "mówimy o potencjalnym uatrakcyjnieniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców". - Jeśli chodzi o same tzw. wakacje kredytowe, to trwa analiza scenariuszy - wskazał.

Pytany, kiedy te analizy zostaną zaprezentowane Radzie Ministrów, odparł: - Po wczorajszej Radzie Ministrów ruszyliśmy z pracą i myślę, że wkrótce wrócimy z projektem, bardzo szybko.

Resort finansów, który przygotował projekt, informował wcześniej, że kredytobiorcy, których rata przekracza 35 proc. dochodu, będą mogli z wakacji skorzystać dwukrotnie w drugim kwartale tego roku, a w kolejnych dwóch kwartałach będzie można zawiesić po jednej racie.

W "wakacjach kredytowych" nie było ograniczeń dochodowych

W projekcie znalazły się też zapisy, na mocy których obniży się wskaźnik raty do dochodu (z 50 do 40 proc.), uprawniający do skorzystania ze wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wskaźnik ten oznacza stosunek wydatków kredytobiorcy związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu mieszkaniowego do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy.

Jednocześnie w projekcie m.in. proponuje się, aby umorzenie 64 rat zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia następowało po dokonaniu, bez opóźnienia, spłaty 134 rat. Obecne przepisy pozwalają na umorzenie 44 rat, po dokonaniu spłaty 100 rat. Zmiana sprawi, że kwota umorzenia będzie mogła wynieść 33 tys. zł w miejsce obecnych 22 tys. zł. Okres, przez jaki wsparcie będzie mogło być udzielane, ma zostać wydłużony z obecnych 36 do 40 miesięcy, zwiększona ma być także wartość maksymalnego wsparcia z dotychczasowego poziomu 2 tys. zł do 2,5 tys. zł. Wydłużony będzie również okres spłat wsparcia lub pożyczki z obecnych 144 rat do 200 rat.

W przypadku wakacji kredytowych, z których można było skorzystać w latach 2022-2023, nie było ograniczeń dochodowych, warunkujących skorzystanie z tego rozwiązania. W roku 2022 z wakacji można było skorzystać w ciągu dwóch miesięcy III i IV kw., zaś w roku 2023 z wakacji można było skorzystać w ciągu jednego miesiąca w każdym z czterech kwartałów.

W ocenie skutków regulacji do projektu nowelizacji ustawy podano, że według szacunków przygotowanych w oparciu o dane UKNF maksymalny koszt roczny, przy założeniu, że z instrumentu skorzysta 100 proc. uprawnionych, to ok. 3,6 mld zł. Jednocześnie przy założeniu, że z wakacji kredytowych skorzysta analogiczny odsetek uprawnionych, jak z poprzednich wakacji kredytowych, szacuje się koszt dla sektora bankowego na poziomie 2,5 mld zł.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe | Andrzej Domański | kredyt hipoteczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »