Reklama

WIBOR spadł do historycznego minimum

Marże kredytów hipotecznych rosną, ale raty spadają i to znacznie. Jest to możliwe dzięki Radzie Polityki Pieniężnej, która cztery razy z kolei obniżyła stopy procentowe i niewykluczone, że to jeszcze nie koniec.

Od lipcowego szczytu (5,14 proc.) stawka WIBOR 3M, która jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym do wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych, spadła o 134 punkty bazowe. Ale jednocześnie sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych jest coraz trudniejsza.

Reklama

Banki coraz częściej wymagają wkładu własnego i podnoszą marże kredytowe. Średnia marża kredytu wzrosła do 1,7 pp., podczas gdy rok temu było to ok. 1,3 pp., a w wakacje 2012 roku 1,45 pp.

Średniomiesięczna stawka WIBOR 3M w latach 2000-2013

Źródło: Open Finance na podst. danych Money.pl.

Z punktu widzenia kosztów klienta ważne jest jednak oprocentowanie kredytu, bo to ono decyduje o wysokości miesięcznej raty i wpływa na zdolność kredytową. Średnie oprocentowanie kredytu mieszkaniowego w lipcu 2012 roku wynosiło ok. 6,6 proc., a aktualnie jest to 5,5 proc. W przełożeniu na ratę kredytową oznacza to, że w ubiegłoroczne wakacje rata przeciętnego nowo udzielanego kredytu hipotecznego w złotych na kwotę 300 tys. zł na 30 lat wynosiła 1916 zł, a obecnie jest to 1703 zł. Spadek wynosi 11,1 proc.

Taka obniżka raty nie może pozostać bez wpływu na zdolność kredytową, która dla rodziny zarabiającej 6 tys. zł netto wzrosła z 482,5 tys. zł w lipcu 2012 do 501 tys. zł w styczniu (prawie 4 proc.) i należy oczekiwać, że trend ten zostanie utrzymany przez najbliższych kilka miesięcy, gdyż banki z opóźnieniem aktualizują oprocentowanie (np. na koniec kwartału kalendarzowego) i w wielu instytucjach efekt obniżek stóp procentowych i spadku stawki WIBOR będzie odczuwalny dopiero na przełomie marca i kwietnia.

WIBOR 3M równy 3,80 proc. to wyrównanie historycznego minimum, które zanotowano 6 sierpnia 2010 roku. Ale wszystko wskazuje na to, że ów rekord zostanie poprawiony, bo WIBOR 3M nieustannie obniża się od wakacji ubiegłego roku. Notowania kontraktów terminowych FRA, które obrazują oczekiwania rynku co do stawek WIBOR, wskazują, że trzymiesięczny wskaźnik spadnie jeszcze o co najmniej kilkanaście punktów bazowych w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Marcin Krasoń

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »