Wizja głodowych emerytur

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń co do wysokości swoich emerytur - spodziewają się co najwyżej 20 proc. dotychczasowego dochodu. Ale robią niewiele, by to zmienić.

Osoby pracujące na własny rachunek są największymi pesymistami, jeśli chodzi o wysokość emerytur z ZUS i OFE. Tak wynika z badań przeprowadzonych niedawno przez CBOS i Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Trudno się temu pesymizmowi dziwić - w końcu zdecydowana większość przedsiębiorców świadomie płaci najniższe możliwe składki ZUS, często nieadekwatne do faktycznych, wyższych dochodów. Wiele osób rezygnuje z etatów na rzecz samozatrudnienia właśnie z tego powodu.

Widzą niewydolność rodzimego systemu emerytalnego i nie uśmiecha się im łożyć znaczącej części zarobków na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, bez perspektywy, że kiedyś te pieniądze do nich wrócą.

Reklama

Polaków nie stać na oszczędzanie?

Z tych samych badań wynika jasno, że choć wiemy, że czekają nas głodowe emerytury, robimy niewiele, by temu zapobiec. Ponad połowa przepytywanych przez CBOS (55 proc.) nie oszczędza z myślą o godnej finansowo przyszłości. Co więcej, nie zamierza tego robić. Głównie dlatego, że uważa, iż nie stać jej na oszczędzanie - tak sądzi 59 proc. osób z grupy nieodkładających na emeryturę.

Jak żyją emeryci i renciści? Dołącz do dyskusji

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą nie jest to do końca prawda. Decydując się na samozatrudnienie, z racji niskich składek na ZUS, przedsiębiorcy mają przynajmniej kilkusetzłotową "przewagę" nad etatowcami. W czym zatem tkwi problem?

Winę ponosi brak odpowiedniej wiedzy

Z naszych doświadczeń z małymi przedsiębiorcami wynika, że bardzo często brakuje im wiedzy na temat dobrowolnych rozwiązań emerytalnych. To efekt m.in. tego, że do tej pory na rynku brakowało kompleksowych rozwiązań dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Obsługa małych firm ograniczała się jedynie do księgowości.

Tymczasem zarządzanie finansami osób "na działalności" polega na łączeniu różnych finansowych rozwiązań, w tym także emerytalnych, które przynoszą wymierne korzyści właśnie dlatego, że są ze sobą powiązane.

Jeśli przybliżamy naszym klientom sposoby uzyskania lepszej emerytury, to mówimy im nie tylko, ile uzbierają po kilkunastu latach regularnych wpłat, ale pokazujemy także, że przez te kilkanaście lat zyskują dodatkowe korzyści prawno-podatkowe.

Polisy inwestycyjne najlepsze

Sytuacja osób prowadzących działalność gospodarczą jest o tyle niekorzystna, że w przypadku finansowych problemów firmy odpowiadają przed wierzycielami całym swoim majątkiem. Biorąc to pod uwagę, przedsiębiorcy powinni szukać takich form regularnego oszczędzania, które są wolne od zajęć komorniczych.

Z tego punktu widzenia powinni unikać wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne. Konto IKE jest bowiem takim samym składnikiem majątku, jak na przykład auto, i w całości może być zajęte przez komornika, nasłanego przez zniecierpliwionych brakiem płatności za faktury kontrahentów.

Podobnie jest z wpłatami na fundusze inwestycyjne i lokatami bankowymi. Co zatem nie podlega egzekucji sądowej?

Z mocy prawa wolne od zajęć są świadczenia z ubezpieczeń osobowych. Dlatego dobrym sposobem na komornika jest znalezienie takiego produktu inwestycyjnego, który jest opakowany w polisę - ma formę polisy na życie.

Należy jednak pamiętać, że i polisa ma swoje ograniczenia. Na przykład fiskus ma prawo upomnieć się o wszystkie pieniądze w ramach innego rodzaju egzekucji administracyjnej.

Niezależnie od formy dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, najważniejsze jest, by robić to systematycznie i zacząć jak najwcześniej.

Osoba, która dzisiaj przeznacza na swoje utrzymanie ok. 6 tys. zł i chce utrzymać na emeryturze zbliżony poziom życia, powinna zgromadzić ok. 560 tys. złotych.

By osiągnąć ten cel w wieku 65 lat, 36-latek powinien odkładać 500 zł miesięcznie (przy założeniu, że roczna stopa zwrotu wynosi 7 proc.). Ale gdyby zaczął oszczędzać pięć lat wcześniej, tuż po trzydziestce, uzbierałby dużo więcej - prawie 840 tys. złotych.

Marta Domańska, analityk Tax Care

Gazeta Finansowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »