Wybierz polskie symbole europejskiej waluty
Przyszłość polskiego euro w rękach czytelników "Rzeczpospolitej". Ogłaszamy konkurs na symbole, które powinny się znaleźć na odwrocie europejskich monet, jakie za kilka lat może wprowadzić do obiegu Narodowy Bank Polski.
Zgodnie z tradycją o tym, co widnieje na rewersie ośmiu monet o nominałach od 1 eurocenta do 2 euro, decyduje kraj wprowadzający pieniądze do obrotu.
Niemcy mają m.in. Bramę Brandenburską, Belgia podobiznę króla, Cypr głowy kozic, Malta krzyż maltański, Włochy Koloseum. To od emitenta zależy, czy na każdej monecie umieszczony jest inny wizerunek, czy też powtarza się on na wszystkich albo na kilku nominałach.
Nie chodzi nam o piękne graficzne projekty, choć takie też będą mile widziane, ale o same pomysły. Proponujemy wybór najbardziej charakterystycznych dla naszego kraju symboli. Może to być podobizna znanej osoby, herb naszego kraju bądź miasta, symbol nierozerwalnie kojarzony z Polską.
W obiegu jest osiem monet (2, 1 euro oraz 50, 20, 10, 5, 2 i 1 cent). Tak więc każdy może zgłosić od jednego do ośmiu symboli. Przykładowo mogą to być: orzeł, Wawel, gdańskie krzyże, kolumna Zygmunta, bocian, miś, świstak, sowa.
Prosimy o przynajmniej jedno zdanie uzasadnienia takiego, a nie innego wyboru.
Propozycje można przesyłać e-mailem: polskieeuro@rp.pl, albo pocztą na adres:
"Rzeczpospolita", 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51, z dopiskiem "Polskie euro", do 30 września bieżącego roku.
Zgłoszenia będą umieszczane na stronie internetowej , tak aby każdy mógł oddać głos na najlepsze projekty.
Spośród tych, które zdobędą największą liczbę głosów, specjalnie powołane jury wybierze trzy najlepsze. Rozstrzygnięcie nastąpi do końca października 2008 r. Wybrane pomysły zostaną przedstawione na łamach "Rzeczpospolitej" oraz przekazane prezesowi Narodowego Banku Polskiego. Pomóżmy wybrać najlepsze, najbardziej kojarzące się z Polską symbole, które zostaną wybite na polskim eurobilonie.