Reklama

Wycieczka przepadła? Mamy krócej czekać na zwrot pieniędzy

Zamiast czekać 180 dni na zwrot pieniędzy za niewykorzystaną wakacyjną wycieczkę, mamy dostać je po 30 dniach. Taką zmianę przewiduje projekt ustawy o drugiej tarczy antykryzysowej dla turystyki. Kłopot w tym, że dokument utknął w Senacie.

Tzw. druga tarcza antykryzysowa skierowana dla branży turystycznej wraca do senackiej komisji gospodarki i innowacyjności. Najważniejszym elementem noweli jest kwestia rekompensat za opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne.

Reklama

Senatorowie uznali, że niektóre zapisy mogą być sprzeczne z konstytucją, inne mogą być niejasne. Stąd potrzeba wniesienia poprawek i ponownego skierowania ustawy do prac w komisji.

Jak podkreśla dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, sprawa jest ważna. Projekt zakłada bowiem utworzenie Turystycznego Funduszu Zwrotów o wartości 300 milionów złotych. Biura podróży będą mogły z niego pożyczać pieniądze po to, by oddawać je klientom.

Konieczność nowelizacji przepisów wynika z uchwalonej jeszcze w marcu tzw. tarczy antykryzysowej 1.0, zgodnie z którą biura turystyczne mogły oferować vouchery na wyjazdy klientom, jeżeli ich impreza się nie odbyła w związku z wybuchem epidemii.

Drugą opcją był zwrot pieniędzy. W tym jednak przypadku klient musiałby czekać na to do 180 dni. Celem tych przepisów było zapewnienie płynności firmom turystycznym, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji w związku z kryzysem.

Resort rozwoju informował jednak, że do końca czerwca niecałe 30 proc. podróżnych zdecydowało się na przyjęcie vouchera.

Koronawirus mocno uderzył w turystykę. W marcu ruch w biurach podróży spadł o 80 procent. W kwietniu pogłębiło się to do minus 96 procent. W lipcu ten spadek złagodził się do 60 procent.

CZYTAJ NA RMF24.PL

Dowiedz się więcej na temat: turystyka | wycieczki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »