Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniach komunikacyjnych
Czy zawsze w razie szkody możemy liczyć na wypłatę odszkodowania? Niestety nie. Często nie zdajemy sobie sprawy, w jakich przypadkach pieniądze mogą nam zostać niewypłacone lub ich wysokość zostanie znacznie obniżona. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach nasza polisa może okazać się bezużyteczna.
Dodatkowe zakresy ubezpieczeń, darmowe assistance albo prezenty niespodzianki - tym wszystkim próbują nas zachęcić ubezpieczyciele, abyśmy skorzystali właśnie z ich oferty. Decydując się na wybór konkretnej polisy, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej cenę, ale także na zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU), a zwłaszcza na zawarte w nich wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Poniżej prezentujemy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Szukasz kredytu na auto? Oblicz ratę, wyniki na email!
Jeśli korzystamy z ubezpieczenia auto-casco (AC) musimy mieć świadomość, że odszkodowanie nie zawsze będzie nam przysługiwało. Do najczęściej występujących zdarzeń, określanych jako wyłączenia odpowiedzialności, zaliczyć należy przede wszystkim:
- umyślne spowodowanie szkody przez osobę, z którą pozostajemy we wspólnym gospodarstwie domowym, czyli np. dziecko lub małżonka czy też partnera,
- wystąpienie szkody podczas kierowania pojazdem przez osobę, z którą pozostajemy we wspólnym gospodarstwie domowym,
- pozostawanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających w momencie wystąpienia szkody,
- spowodowanie szkody przez kierującego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,
- poruszanie się pojazdem bez ważnych obowiązkowych badań technicznych lub pojazdem niezarejestrowanym,
- użytkowanie pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem (np. jeśli auto osobowe będzie służyło jako pojazd dostawczy),
- pozostawienie wewnątrz pojazdu kluczyka, innego narzędzia sterującego lub nie zabezpieczenie pojazdu,
- wykorzystanie pojazdu jako narzędzia zbrodni lub w działaniach wojennych.
Aktualne porównanie kredytów samochodowych. Sprawdź wyniki na email!
Ubezpieczyciel może także odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli wartość szkody nie przekroczy określonego progu (najczęściej kilkusetzłotowego). W takiej sytuacji mamy do czynienia z franszyzą integralną. Istnieje jednak możliwość jej odpłatnego wykupienia, co oznacza, że nawet najdrobniejsza szkoda zostanie zlikwidowana.
Porównanie na email ponad 10 kredytów samochodowych. Wybierz najlepszy dla siebie
Znakomita większość z wymienionych sytuacji, w których odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego jest wyłączona, jest racjonalna i wytłumaczalna. Trzeba mieć jednak tę wiedzę, aby uniknąć rozczarowania w sytuacji, w której np. podczas kłótni ze współmałżonkiem dojdzie do wystąpienia szkody, a my będziemy żyli w przeświadczeniu, że i tak stratę zrekompensuje nam ubezpieczalnia - nic bardziej mylnego. Podobnie jak kwestia tego, że jeśli nie wykupimy franszyzy integralnej, wówczas nie mamy co liczyć na odszkodowanie przy niewielkich zdarzeniach.
Jak zawsze w tego rodzaju sytuacjach zalecamy zapoznanie się z dostępnymi materiałami, w tym głównie z OWU, dzięki czemu zawsze będziemy świadomi występujących ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, co może zaoszczędzić nam w przyszłości sporo nerwów i czasu.
Źródło: TotalMoney.pl