Reklama

Z bankomatu Euronetu wypłacisz najwyżej 800 zł. Są jednak wyjątki

Euronet - niezależna od banków największa sieć bankomatowa w Polsce - zmniejszył limit jednorazowej wypłaty z bankomatu do 800 złotych. Limity nie dotyczą klientów banków, które współpracują z Euronetem.

Euronet Worldwide to międzynarodowe przedsiębiorstwo zajmujące się przetwarzaniem elektronicznych transakcji pieniężnych dla instytucji bankowych, handlowych i operatorów telefonii komórkowej. To też największa w Europie sieć bankomatów. W grudniu 2021 roku liczyła ona w Polsce prawie siedem tysięcy urządzeń (dane za portalem Cashless). 

Bankomat zarabia na liczbie transakcji

Przychody z bankomatów są uzależnione nie od wartości wypłat ale od liczby dokonanych operacji. Za każdą z nich banki i organizacje płatnicze płacą Euronetowi tzw. opłatę bankomatową - od 1,20 zł do 1,30 zł. 

W wydanym komunikacie sieć bankomatów informuje, że sumy te nie pokrywają kosztów obsługi transakcji, a rosnące opłaty za funkcjonowanie bankomatów znacznie przewyższają przychody z dokonywanych transakcji. Dlatego sieć zdecydowała o zmniejszeniu limitu. 

Reklama

"Pragniemy poinformować, że obecnie w naszej sieci obowiązuje limit jednorazowej wypłaty gotówki w wysokości 800 zł ze wszystkich bankomatów i wpłato-bankomatów Euronet Polska dla każdej transakcji wykonywanej kartą, zbliżeniowo oraz za pomocą BLIK-a" - informuje biuro prasowe Euronet Polska. Dodaje, że decyzja umożliwi utrzymanie stałego poziomu gotówki w urządzeniach, a to zaś przełoży się na ich dostępność w danej lokalizacji. 

Limity w bankomatach nie dla wszystkich

Jak informuje w wydanym komunikacie Euronet, ograniczenie wypłat do 800 złotych nie dotyczą klientów banków, które zawarły bilateralne umowy z Euronetem. Wciąż większe sumy mogą wypłacać posiadający konta bankowe m.in. w ING Bank Śląski, BNP Paribas i mBank-u. Nałożony limit ma nie dotyczyć również posiadaczy zagranicznych kont. 

Dla największej w Europie sieci bankomatów obniżenie limitu wymusi wzrost liczby dokonywanych transakcji a w konsekwencji - większy dochód Euronetu. Jednak rosnące koszty utrzymania bankomatów nie są jedynym problemem ich operatorów. 

Spada zainteresowanie wypłatami gotówkowymi, bo popularność wśród klientów zdobywają różne formy płatności bezgotówkowych. Przez to zaś ubywa bankomatów. Narodowy Bank Polski podaje, że na koniec I kwartału 2022 roku na rynku było dostępnych 21 210 urządzeń - o dwa tysiące mniej niż pięć lat temu. 

Spada też liczba realizowanych transakcji. W I kwartale 2022 roku dokonano ich 133 miliony, o 13 milionów mniej niż w ostatnim kwartale 2021 roku. 

Limity w bankomatach podczas pandemii

Zmniejszenie limitów wypłat w bankomatach nie jest niczym nowym. Podczas pandemii banki ograniczyły wielkość kwot, które można było jednorazowo wziąć.

Teraz Bank Pekao pozwala na pobranie 3 tysięcy złotych, mBank - 4 tysięcy, a w Credit Agricole klient sam ustala limity dzienne i miesięczne. Instytucje finansowe nakładają limity na nie swoich klientów. Na przykład ING Bank Śląski pozwala brać osobom spoza banku jednorazowo nie więcej niż 500 złotych. 

Ewa Wysocka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »