Zarządzanie kieszonkowym nastolatków

Gospodarowanie własnym budżetem za młodu uczy odpowiedzialności i samodzielności. Dlatego warto pomóc nastolatkowi w wyrobieniu dobrych nawyków finansowych.

Z sierpniowego badania TNS Polska wynika, że dawanie dzieciom kieszonkowego nie jest wciąż powszechną praktyką. Zwyczaj ten staje się jednak coraz popularniejszy, zwłaszcza w kontekście nastolatków. Tylko 19 proc. respondentów w wieku 15-19 lat przyznaje, że nigdy nie dostało kieszonkowego.

Kieszonkowe dla nastolatka ma bardzo duże znaczenie. Sprawia, że młody człowiek czuje się bardziej dorosły i samodzielny. Jest pierwszym krokiem na drodze do edukacji finansowej, ale warto by było przez rodziców przemyślane i odpowiednio zaplanowane. Wtedy pozwala wyrobić dobre nawyki, które procentują w dorosłym życiu. Jak to zrobić? Eksperci przygotowali listę pomocnych wskazówek:

Reklama

1. Staraj się, by kieszonkowe było adekwatne do potrzeb nastolatka. Najpierw warto więc te potrzeby z dzieckiem omówić i umówić się z nim na określone zasady - czyli np. czy kieszonkowe ma zaspokajać tylko dodatkowe zachcianki nastolatka, czy także większe wydatki jak ferie czy kurtka zimowa.

2. Konsekwentnie trzymaj się stałej wysokości kieszonkowego. Nie oferuj nastolatkowi dodatkowej gotówki, jeśli zbyt szybko wyda swoje kieszonkowe.

3. Dawaj dobry przykład - rozmawiaj z domownikami o budżecie, planach związanych z zakupami, możliwościach oszczędzania.

4. Zachęcaj dzieci do samodzielnego tworzenia i spisywania budżetu, np. do wpisania w tabeli w Exelu comiesięcznych zaplanowanych wydatków i podsumowania wolnej kwoty. Tylko dzięki takim działaniom będą świadome tego na co i ile wydają.

5. Pokaż zalety oszczędzania oraz rezygnacji z małych zachcianek na rzecz większych i droższych, ale bardziej wartościowych zakupów. By to osiągnąć, ustal z nastolatkiem cel, na który chce oszczędzać i który będzie wymagał od niego drobnych, codziennych wyrzeczeń. Warto też od razu wyliczyć, ile w każdym tygodniu/miesiącu młody człowiek powinien odłożyć.

6. Premiuj wytrwałość nastolatka w oszczędzaniu. Umów się z nim, że jeśli uda mu się dobrze gospodarować własnym budżetem i zaoszczędzić na wyznaczony cel, dostanie od ciebie dodatkowy prezent.

Planując kieszonkowe warto też zastanowić się w jakiej formie będziemy przekazywać dziecku środki. Teraz rodzic może robić to nie tylko w formie gotówki, ale także przelewem na konto bankowe nastolatka. Instytucje finansowe oferują rachunki stworzone specjalnie z myślą o młodych, które pozwalają im łatwo oswoić świat finansów i bankowości.

Dowiedz się więcej na temat: kieszonkowe | domowe finanse | oszczędności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »