Reklama

Zarzuty w śledztwie dot. działalności parabankowej Socket Resources

Zarzuty dotyczące naruszenia prawa bankowego i nieprawidłowego rozporządzenia powierzonym mieniem postawiła jednej osobie płocka Prokuratura Okręgowa w śledztwie badającym działalność parabankową Socket Resources. Poszkodowanych może być ponad 200 osób.

Jak poinformował w czwartek szef płockiej Prokuratury Okręgowej Waldemar Osowiecki, nie jest wykluczone, że zarzuty związane z działalnością Socket Resources zostaną przedstawione kolejnym osobom.

Według prokuratora Osowieckiego, w sprawie może być poszkodowanych od 200 do 300 osób, które wnosiły do Socket Resources od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. zł, a zdarzało się, że było to nawet ponad 200 tys. zł.

- Wpłacającymi byli poważni inwestorzy, często przedsiębiorcy, wnoszący duże kwoty pieniędzy. Wpłat dokonywali na określone konta pod zabezpieczenie w złotych monetach w zamian za prowizje miesięczne i roczną. Złote monety faktycznie były deponowane, ale okazało się, że w konkretnych transakcjach ich wartość była wielokrotnie zaniżona w stosunku do wpłat - wyjaśnił Osowiecki.

Reklama

Dodał, że osoba, której postawiono w tej sprawie zarzuty, była związana z polskim biurem Socket Resources.

W związku ze śledztwem zabezpieczono i sprawdzono złote monety, w większości wybijane jako numizmaty kolekcjonerskie, które znajdowały się w depozycie.

Za prowadzenie bez zezwolenia działalności polegającej na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób, w tym m.in. fizycznych i prawnych, w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób, grozi grzywna do 5 mln zł i kara pozbawienia wolności do lat 3.

Z kolei za doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub powierzonym mieniem poprzez wprowadzenie tej osoby w błąd w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

W sprawie działalności Socket Resources płocka prokuratura okręgowa prowadzi śledztwo od początku 2013 r. Sprawa trafiła tam po decyzji warszawskiej prokuratury apelacyjnej.

Firma została zarejestrowana w Szwajcarii jako Socket Resources GmbH. Socket Resources GmbH biuro operacyjne w Polsce z siedzibą w Warszawie znajduje się na liście podmiotów, które nie posiadają zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie czynności bankowych, w szczególności na przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »