Zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi, dla kogo, jakie zmiany planuje rząd i od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy to świadczenie, które mogą otrzymać bliscy zmarłego. Wysokość zasiłku jest stała już od kilkunastu lat i wynosi 4000 zł. Od początku roku słyszy się jednak o zmianach planowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Czy zasiłek pogrzebowy w końcu wzrośnie?

Co można pokryć z zasiłku pogrzebowego?

Celem zasiłku pogrzebowego jest zrekompensowanie rodzinie zmarłego kosztów jego pogrzebu. Jednak obecna kwota świadczenia z ZUS, czyli 4000 złotych, pokrywa ok. połowę ceny standardowego pochówku.

Zasiłek można przeznaczyć na wszystkie czynności, które są bezpośrednio związane z pogrzebem, od momentu śmierci do pochowania trumny z ciałem zmarłego czy urny z prochami po jego kremacji. 

Zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pieniądze można przeznaczyć na każdy cel, który dotyczy typowego, powszechnie przyjętego rodzaju pogrzebu.

Reklama

Zasiłek pogrzebowy o 3 tysiące wyższy?

Koszty pogrzebu to nie tylko sama ceremonia, ale również wykupienie miejsca na cmentarzu, zakup trumny lub urny, przygotowanie zwłok do pochówku lub kremacji. Cena ceremonii również może się różnić w zależności od miasta czy miejscowości i tego, czy jest to pogrzeb przeprowadzany w kościele czy świecki. 

Wysokość zasiłku pogrzebowego ustalana była w 2011 roku, a od tego czasu realia zarobkowe, ale przede wszystkim cenowe w Polsce uległy znacznym przeobrażeniom. Obecnie mając do dyspozycji 4000 złotych nie da się zorganizować nawet wyjątkowo skromnej uroczystości pogrzebowej.

Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy określającej wysokość zasiłku pogrzebowego (ta sama ustawa obejmuje emerytury i renty opłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Zasiłek miał być zwiększony do kwoty 7000 złotych już od 1 lipca 2024, jednak nadal nowelizacja nie została przegłosowana przez Sejm. Dobrą wiadomością jest fakt, że wyszła z fazy uzgodnień i został złożony jej projekt.

Kiedy wejdzie zasiłek pogrzebowy 7000 zł?

Nowelizacja ma wejść w życie dwa tygodnie po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Na ten moment jednak nie była poddawana głosowaniu. Co ciekawe, wszystkie wyliczenia dotyczące obciążenia budżetu państwowego przy podwyżce świadczenia, były liczone od 1 lipca 2024 roku. Zatem na pewno tworzący nowelizację mieli nadzieję na wcześniejsze przegłosowanie ich projektu.

Na ten moment trudno przewidzieć, kiedy zasiłek wzrośnie, ale jest szansa na to, że nastąpi to w najbliższych miesiącach.

Coroczne waloryzacje zasiłku pogrzebowego

Warto wiedzieć, że omawiana nowelizacja zawiera również zasadę waloryzowania zasiłku pogrzebowego 1 marca każdego roku, przy zastosowaniu średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Czyli mówiąc prościej, wzrost zasiłku będzie zależeć od wysokości inflacji. To, jak wysokie świadczenie otrzymają bliscy zmarłego, będzie powiązane z datą jego śmierci, a nie samego pochówku.

Dla kogo dodatkowe 2000 złotych?

W ramach pomocy społecznej istnieje możliwość przyznania przez gminy zasiłku celowego w wysokości 2000 złotych. Nowelizacja uściśla, że to świadczenie będzie przyznawane osobie, która pokryła koszty pogrzebu, a po osobie zmarłej nie przysługuje zasiłek pogrzebowy.

Dodatkowo zasiłek celowy na pogrzeb może być wypłacony ze względu na trudne do przewidzenia koszty pogrzebu, które są niemożliwe do pokrycia z zasiłku pogrzebowego. To na przykład koszt transportu zwłok osoby zmarłej czy konieczność dłuższego ich przechowywania w chłodni.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogrzeb | zasiłek pogrzebowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »