Zbyt łatwo dajemy się nabrać na piramidy finansowe
Według raportu serwisu kapitalni.org, ponad połowa Polaków nie interesuje się finansami, uznając tę wiedzę za niepotrzebną. Nie interesujemy się ostrzeżeniami KNF, a więc łatwo możemy się dać nabrać na piramidy finansowe tworzone na podobieństwo Amber Gold.
Według tego samego badania, z połowy 2017 r., aż 63 proc. społeczeństwa nie czuje potrzeby planowania finansowego powyżej jednego miesiąca.
75 proc. Polaków deklaruje jednak, iż posiada wiedzę z zakresu gospodarowania budżetem domowym. Statystyczny Polak najczęściej wiedzy o finansach poszukuje, korzystając z internetu bądź z porady osób z otoczenia.
Jednak mniej niż 30 proc. badanych może podjąć temat o inwestowaniu pieniędzy, a niecałe 20 proc. zasad systemu emerytalnego czy kwestii podatkowych.
- Cały czas bardzo duże problemy mamy z obliczeniem prostych działań dotyczących chociażby kapitalizacji odsetek od depozytów czy procenta składanego. Trudno również odróżnić nam instytucje finansowe wątpliwego pochodzenia od tych nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego - mówi w rozmowie z MarketNews24 Adam Wolski, RDM Wealth Management.
Niestety, również bardzo źle wypadamy na tle innych krajów. Według badania przeprowadzonego przez OECD, dotyczącego poziomu świadomości finansowej, spośród 30 krajów świata i 51 tys. ankietowanych osób zajęliśmy ostatnie miejsce. Również ten raport pokazał iż subiektywnie oceniamy naszą wiedzę finansową optymistycznie ale tylko 3 na 10 rodaków cechuje długoterminowa perspektywa myślenia o pieniądzach.
- Nie bójmy się systematycznego kontaktu z instytucjami finansowymi, co pomoże nam zdobywać większą wiedzę z profesjonalnych źródeł, nie tylko z internetu i od znajomych - komentuje Adam Wolski.