Zdjęcia zamiast kawy na półkach. Tak Niemcy reagują na plagę kradzieży
Kawa jest coraz trudniej dostępna na półkach w niemieckich sklepach. "Bild" donosi, że kolejne sieci handlowe zastępują słoiki i puszki z ulubionymi dla wielu ziarnami zdjęciami kawy. To nie tylko kolejny efekt kryzysu w dostawach, a reakcja na plagę kradzieży.
Na problem kradzieży kawy reagują już popularne w Niemczech sieci handlowe, w tym Lidl, Edeka czy Rewe, które wprowadzają konkretne środki zaradcze. Wszystko to jest pośrednim efektem drastycznych podwyżek cen kawy, które trwają od miesięcy.
W kwietniu br. cena kawy w Niemczech wzrosła już o ponad 12 proc. w porównaniu z 2024 rokiem, podaje "Bild". W niektórych przypadkach kilogram mielonej kawy od znanego producenta kosztuje już 21 euro (ponad 80 zł). To sprawia, że coraz częstsze i bardziej zuchwałe są także kradzieże kawy. Nic dziwnego, że sieci postanowiły ukrywać ją przed klientami.
Sprzedawcy ograniczają ilość produktów na półce, często pozostawiają dosłownie jedno czy dwa opakowania dla danego rodzaju. Coraz częściej kawa zamknięta jest za szklanymi gablotami, a część sklepów decyduje się także na monitoring i systemy ochrony oparte o sztuczną inteligencję.
"Nie robimy tego, aby denerwować naszych cenionych klientów. Jednak kradzieże kawy nasiliły się do tego stopnia, że musimy się chronić" - mówiła Kristin Kobernik, właścicielka sklepu Edeka-Markt Konigstrasse w Berlinie.
Sieci, które chcą ograniczać straty, idą również o krok dalej. Na półkach pozostawiają jedynie zdjęcie kawy.
Rosnące ceny kawy to efekt zmian klimatycznych, które ograniczają plony ziaren kawy na całym świecie - głównie w Brazylii i Wietnamie. W Niemczech rosną też ceny zielonej kawy - ta jest już droższa o ponad 50 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Dziennik "Bild" donosi, że tylko w Berlinie straty z powodu kradzieży kawy sięgnęły już 200 mln euro. W Polsce również problem ten jest wyraźny, choć kradzieże nie dotyczą jedynie kawy. Według policyjnych danych, na które powołuje się WP Finanse, w pierwszym kwartale 2025 roku liczba kradzieży przekraczających wartość 800 zł wyniosła 9,2 tys. przypadków. Z kolei liczba wykroczeń związanych z kradzieżą wyniosła w tym czasie 67 tysięcy.
Łupem złodziei w Polsce padają przede wszystkim kosmetyki (4,8 tys. przypadków), ale także żywność i alkohol, odpowiednio 1,9 tys. przypadków oraz 1,5 tys. przypadków.
Z raportu Grupy BLIX i Hiper-Com Poland wynika, że ceny kawy w czerwcu wzrosły w naszym kraju o 25,1 proc. w porównaniu z danymi z 2024 roku, podał Business Insider. To kolejne doniesienia o wzroście cen, a trwają one niemal nieprzerwanie od 2023 roku.
"Ceny kawy robusta w I kw. br. osiągnęły wieloletnie maksima z powodu ograniczonej podaży i zwiększonego popytu w Azji" - tłumaczył Piotr Biela, współautor analizy Grupy BLIX cytowany przez serwis.
Nieustannie rośnie także konsumpcja kawy. Według statystyk z ubiegłego roku przeciętny Polak wypił ponad 92 litry kawy przez rok i plasuje to nas w drugiej dziesiątce rankingu spożycia tego napoju na świecie. Znacznie większe jest spożycie kawy w USA, Brazylii, we Włoszech czy Niemczech. W tych krajach przekracza setki, a nawet miliony ton rocznie.