Zero szans na podwyżkę stóp proc.; w '19 jest ona niewykluczona - Hardt, RPP (opis)

Szanse na podwyżkę stóp procentowych w 2018 r. zbiegły do zera - powiedział członek RPP, Łukasz Hardt. Dodał, że w 2019 r. możliwe jest dalsze utrzymywanie stabilnych stóp lub podwyżka stóp procentowych, ale na pewno nie ich obniżka.

"Wydaje się, że prawdopodobieństwo konieczności reakcji po stronie polityki pieniężnej w tym roku w tym momencie zbiega prawdopodobnie do zera" - powiedział w Parkiet TV Hardt.

"Dynamika wynagrodzeń jest wysoka, mamy wysoką dynamikę jednostkowych kosztów pracy, ale nie mamy transmisji z wyższych kosztów pracy na wyższe ceny dóbr i usług, niskie jest również PPI" - dodał.

Zapytany o słowa prezesa NBP, Adama Glapińskiego, który na konferencji po kwietniowym posiedzeniu RPP nakreślił scenariusz stabilnych stóp procentowych w kolejnych dwóch latach, Hardt powiedział: "Tak daleko w przyszłość bym nie wybiegał.

Reklama

W tym roku, tak jak powiedziałem, wydaje się, że prawdopodobieństwo konieczności podwyżki stóp jest w tym momencie bliskie zera czy wręcz zerowe. Co będzie w przyszłym roku? Zobaczymy".

Członek RPP zaznaczył, że w 2019 r. możliwe jest utrzymywanie stabilnych stóp lub ich podwyżka.

"Widzę scenariusz stabilnych stóp procentowych, bo znowu tej transmisji (z wynagrodzeń na inflację bazową - PAP) może nie być (...) i scenariusz jednak reakcji, czyli podwyżki stóp również jest na stole. Wydaje mi się, że nie ma na stole w przyszłym roku scenariusza obniżki stóp procentowych. Mamy więc dwa scenariusze, których prawdopodobieństwa są podobne" - powiedział.

Hardt zaznaczył, że w perspektywie kilku kwartałów rynek pracy może zacząć przekładać się na inflację.

"Wydaje się, że firmy nie są w stanie w nieskończoność akomodować tych rosnących kosztów pracy i nie podnosić cen swoich produktów. Napięcie po stronie podażowej mogło być kompensowane w ostatnich kwartałach niekoniecznie bardzo szybką dynamiką wzrostu wynagrodzeń, ale np. przechodzeniem pracowników z umów cywilno-prawnych na umowy etatowe. Ten proces zdaje się wyczerpywać, więc nie powiem, że na pewno za kilka kwartałów nie wystąpią przesłanki co do konieczności reakcji po stronie polityki pieniężnej. Na razie ich jednak nie widać" - powiedział.

"Nawet jeśli dynamika wynagrodzeń będzie na obecnym poziomie, to jej potencjał do przekładania się na wyższe ceny producenta i tym samym wyższe ceny konsumenta będzie rósł w wyniku tych marż, które na razie są niższe" - dodał.

Podkreślił również, że inflacja nie powinna być zbyt długo powyżej celu NBP.

"Długoterminowe utrzymywanie inflacji powyżej celu byłoby dla mnie ciężkie do zaakceptowania i, w mojej ocenie, niezgodne z mandatem RPP" - powiedział.

Członek Rady jest zdania, że ujemne realne stopy procentowe nie powodują znacznych problemów.

"Mamy do czynienia z niewielką zmianą struktury, ale nie obserwuję radykalnego spadku stopy oszczędności - należy natomiast ten proces obserwować" - powiedział Hard.

Pobierz darmowy: PIT 2017

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | stopy | 19+ | Rada Polityki Pieniężnej (RPP) | Inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »