Zmiany w 800 plus. Więcej dzieci w szkołach, mniej z 800 plus. Luty ważnym terminem
Nowe warunki przyznania 800 plus na dziecko obowiązują już od ubiegłego roku. Do tej pory liczba pobierających flagowe świadczenie poprzedniego rządu tylko rosła. Dziś liczba beneficjentów wyraźnie spadła. Luty rozpoczyna ważny cykl dla pobierających świadczenie.
Od września ubiegłego roku już nie wszystkie dzieci w Polsce mają prawo do pobierania 800 plus i niektórych innych świadczeń. Mieszkające w naszym kraju dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem szkolnym, by utrzymać prawo do pobierania 800 plus i świadczenia Dobry Start.
Obowiązek edukacji w polskiej szkole oznacza, że dzieci z Ukrainy muszą być objęte jednym z trzech systemów:
- rocznym przygotowaniem przedszkolnym w zerówce;
- obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej;
- obowiązkiem szkolnym w szkole ponadpodstawowej.
Wyjątek od tej zasady ustalono na rok szkolny 2024/2025. Uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w ukraińskim systemie oświaty mogą kontynuować tak rozpoczętą naukę bez utraty świadczenia 800 plus. Mogą oni dokończyć naukę w systemie zdalnym.
Z danych, które w Sejmie przedstawiała wiceminister edukacji Joanna Mucha, wynika, że około 20 tys. ukraińskich dzieci nie pojawiło się od września w polskich szkołach, a tym samym utraciło prawo do pobierania 800 plus i 300 zł na wyprawkę w ramach programu Dobry Start. Jednocześnie od września ubiegłego roku do polskiego systemu oświaty dołączyło 33 tys. nowych uczniów z Ukrainy.
Tylko do połowy ubiegłego roku świadczenie 800 plus pobierało blisko 347 tys. dzieci z Ukrainy. Rok wcześniej świadczenie otrzymywało ponad 322 tys. dzieci uchodźców, a absolutnie rekordowy był w tej kwestii rok 2022. W pierwszym roku inwazji Rosji na Ukrainę 800 plus w Polsce pobierało ponad pół miliona Ukraińców.
Świadczenie 800 plus przyznawane jest na wniosek i tylko na tzw. okres świadczeniowy. Ten trwa od 1 czerwca jednego roku do 31 maja roku następnego. W 2025 roku, aby zachować ciągłość wypłat, konieczne będzie złożenie wniosku o wypłatę 800 plus najpóźniej do 30 kwietnia br.
Pierwszy moment, gdy można złożyć nowy wniosek o 800 plus to 1 lutego 2025 roku. Rodzice, którzy złożą wniosek na nowy okres rozliczeniowy pomiędzy 1 lutego a 30 kwietnia br., mogą być pewni, że świadczenie za czerwiec i kolejne miesiące wypłacone zostanie terminowo.
Wnioski złożone w maju sprawią, że świadczenie zostanie wypłacone w lipcu, jednak z wyrównaniem za czerwiec. Także złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje jeszcze wypłatę 800 plus z wyrównaniem. Wówczas jednak środki trafią na konto beneficjenta w sierpniu br. Rodzice składający wniosek o nowe 800 plus po 30 czerwca 2025, utracą prawo do wypłaty wyrównania od czerwca.