Zmiany w programie Dobry Start, czyli tzw. 300 plus
Od 1 lipca ZUS przyzna i wypłaci świadczenie 300 plus. - Jesteśmy do tego przygotowani zarówno pod względem organizacyjnym, jak i informatycznym - zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu.
Od roku szkolnego 2021/2022 świadczenie w ramach programu Dobry Start (tzw. 300 plus) przyzna i wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Począwszy od najbliższego roku szkolnego 2021/2022, świadczenie dobry start będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w miejsce gminnych i powiatowych organów.
Według nowych zasad, wnioski o świadczenie dobry start będzie można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe.
- Jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia obsługi tego zadania pod względem organizacyjnym i informatycznym. Program uprawnia do jednorazowego wsparcia w wysokości 300 zł dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny - podkreśla prof. Gertruda Uścińska.
Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada wyłącznie drogą elektroniczną - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub przez serwisy bankowości elektronicznej banków, które udostępnią taką możliwość.
- Na platformie PUE ZUS stworzyliśmy specjalny kreator, który pomoże uniknąć błędów przy składaniu wniosków - dodaje prof. Uścińska.
Pracownicy ZUS w placówkach Zakładu pomogą w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o świadczenie 300 plus.
- Każdy, kto tego potrzebuje, otrzyma od nas pomoc - zapewnia prezes ZUS.
Zakład wypłaci świadczenie na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje oraz zawiadomienia dotyczące świadczeń 300 plus przekażemy w formie elektronicznej. W ramach programu Dobry Start wszyscy rodzice, bez względu na dochody, mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów i akcesoriów szkolnych. Świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom, które uczą się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do ukończenia 20. roku życia, lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Obecnie wsparcie z programu Dobry Start otrzymuje ok. 4,5 mln dzieci.
krzes