Znalezionej drobnej sumy nie będzie trzeba przekazywać staroście
Znalazca kwoty do 50 zł nie będzie już musiał przekazać jej staroście - zakłada komisyjny projekt nowelizacji ustawy o rzeczach znalezionych. Zgodnie z obecnymi przepisami każdy, kto znajdzie nawet bardzo niewielką sumę pieniędzy i nie zna jej właściciela, ani nie jest w stanie go ustalić, jest zobowiązany niezwłocznie oddać znalezione pieniądze staroście.
Posłowie sejmowej komisji do spraw petycji przygotowali projekt nowelizacji ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych. Zakłada on, że osoba która znajdzie niewielką kwotę pieniędzy (do 50 zł lub równowartość tej kwoty w walucie obcej) i która nie jest w stanie ustalić jej właściciela, nie była zobowiązana do niezwłocznego przekazania tych pieniędzy staroście.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy, kto znajdzie nawet bardzo niewielką sumę pieniędzy i nie zna jej właściciela, ani nie jest w stanie go ustalić, jest zobowiązany niezwłocznie oddać znalezione pieniądze staroście.
Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnego wyjątku - a więc norma prawna nakłada taki obowiązek nawet na znalazcę monety jednogroszowej.
Zdaniem autorów projektu obowiązek ten może być "kłopotliwy, nadmiernie uciążliwy oraz wiązać się z koniecznością ponoszenia kosztów (np. dojazd do siedziby starosty, poświęcony czas)".