Znowu rekordowo droga benzyna, olej poniżej maksimum

W najbliższym czasie możemy się spodziewać kolejnych podwyżek cen paliw na stacjach - wynika z prognoz łódzkiej firm DM Refleks, która obserwuje rynek paliwowy. Obecnie średnio za litr benzyny bezołowiowej 95, trzeba płacić 5 złotych 69 groszy, a za olej napędowy 5 złotych 77 groszy. Diesel droższy niż obecnie był w styczniu tego roku

. Analitycy Refleksu dodają, że sytuacja na rynku detalicznym wygląda analogicznie jak w poprzednich dwóch tygodniach. Charakterystyczny jest wzrost cen benzyny, przy dosyć stabilnym poziomie cen oleju napędowego. Zaznaczają, że po ubiegłotygodniowych obniżkach cen na rynku hurtowym, paliwa podrożały.

Mijający tydzień kończymy na plusach a to będzie powodowało, że najbliższe dni na stacjach mogą przynieść dalszy wzrost cen nie tylko benzyn, ale także oleju napędowego. Wzrosty mogą sięgać średnio 3 -4 groszy na litrze. W dalszym ciągu zmiany cen benzyn mogą przewyższać zmiany cen diesla, a to z kolei będzie powodowało, że ceny obu paliw będą się zrównywały - dodają.

Reklama

Z zestawień Refleksu wynika, że za benzynę najwięcej płacimy na stacjach w sąsiedztwie zachodniej granicy. Drogo jest także w województwie świętokrzyskim , podkarpackim i małopolskim. Najtaniej bezołowiowa 95 kupują kierowcy w województwie podlaskim. W podlaskim najtańszy jest także olej napędowy.

Za benzynę najwięcej płacimy na stacjach w sąsiedztwie zachodniej granicy, w lubuskim średnio 5,76 zł/l. Dogo jest także w woj. świętokrzyskim (5,73 zł/l), podkarpackim i małopolskim (5,72 zł/l). Najtaniej bezołowiowa 95 kupują kierowcy w województwie podlaskim. Tu za litr Pb95 płacimy średnio 5,62 zł/l. W podlaskim najtańszy jest także olej napędowy, który średnio kosztuje 5,67 zł/l.

Natomiast tak jak za benzynę tak i za olej napędowy drogo jest w województwach małopolskim (5,83 zł/l) i świętokrzyskim (5,82 zł/l).

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 9-03-2012 w Orlenie: Eurosuper 95 - 4545 PLN/1000l (wzrost o 63 PLN/1000l w porównaniu do cen z 2-03-2012), Superplus 98 - 4612 PLN/1000l (wzrost o 65 PLN/1000l), olej napędowy 4493 PLN/1000 l (wzrost o 75 PLN/1000l), olej napędowy grzewczy 3283 PLN/1000 l (wzrost o 53 PLN/1000l).

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 9-03-2012 w Lotosie: Eurosuper 95 - 4545 PLN/1000l (wzrost o 63 PLN/1000l w porównaniu do cen z 2-03-2012), Superplus 98 - 4612 PLN/1000l (wzrost o 65 PLN/1000l), olej napędowy 4493 PLN/1000 l (wzrost o 75 PLN/1000l), olej napędowy do celów opałowych 3283 PLN/1000 l (wzrost o 53 PLN/1000l).

Ceny ropy Brent ponownie wzrosły powyżej poziomu 126 USD. W mijającym tygodniu w centrum zainteresowania rynku pozostawała kwestia programu nuklearnego Iranu i restrukturyzacji greckiego długu.

Na początku tygodnia rynek z zainteresowaniem śledził rozmowy izraelsko-amerykańskie poświęcone Iranowi. Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie wierzy w skuteczność pokojowego rozwiązania konfliktu podkreślając nieskuteczność dotychczasowych sankcji i dyplomacji. Prezydent Obama ma jeszcze nadzieję, że jest szansa na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. USA nie wykluczają jednak interwencji zbrojnej.

Jeśli Izrael zdecydowałby się na naloty na Iran wówczas ceny ropy Brent w Londynie biorąc pod uwagę obecne zaangażowanie na rynku surowcowym bez większych problemów szybko wzrosłyby do poziomu 140-150 USD. Na rynku dostaw fizycznych zauważalny już jest wyraźny spadek dostaw irańskiej ropy do Europy. Embargo ma obowiązywać dopiero od 1 lipca. Europa nadal jest zainteresowana rozwiązaniem dyplomatycznych konfliktu i powrotem inspektorów MAEA do ośrodka Parchin.

Utrzymaniu cen ropy na wysokim poziomie pomaga również obserwowane umiarkowane ożywienie gospodarki USA. Rynek dobrze odebrał kolejne dane makro z USA. USA są największym konsumentem ropy na świecie z ponad 22% udziałem w światowej konsumpcji ropy i 34% udziałem w światowym rynku benzyn. Amerykańskie zapasy ropy w ubiegłym tygodniu wbrew oczekiwaniom wzrostu 2 mln bbl zwiększyły się jedynie 0,8 mln bbl. Konsumpcja paliw w USA pozostaje na poziomie 18,2 mln bbl/d i w porównaniu z rokiem ubiegłym jest 7% niższa.

Kryzys

Kolejny krok osiągnięto w kwestii rozwiązania greckiego kryzysu. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami dotychczasowi prywatni wierzyciele Grecji z udziałem w długu 85,8% otrzymają dobrowolnie nowe obligacje z 53,5% redukcją zadłużenia i mniejszym kuponem. Nowe obligacje przymusowo otrzymają również pozostali wierzyciele. MFW dodatkowo rozważa udzielenie Grecji nowej pożyczki jako części planowanego programu pomocowego.

Informacje te wpływają z jednej strony na umocnienie walut europejskich z drugiej na wzrost cen surowców w tym ropy naftowej. Zakończenie procesu restrukturyzacji greckiego długu jest niezbędnym krokiem, który uchroni kraj przed niekontrolowanym bankructwem i otworzy drogę do otrzymania dalszej pomocy.

Prognozy

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej prognozuje, że w tym roku w porównaniu z rokiem 2011 średni poziom cen ropy WTI będzie 11 USD/bbl wyższy. Światowa konsumpcja paliw wzrośnie natomiast 1,1 mln bbl/d do poziomu 89 mln bbl/d. W roku 2013 tempo wzrostu przyspieszy do 1,4 mln bbl/d tym samym światowa konsumpcja paliw przekroczy poziom 90 mln bbl/d. AAIE podkreśla, że prognozowane tempo wzrostu światowej konsumpcji ropy przewyższa prawie dwukrotnie szacowane tempo wzrostu podaży paliw w krajach poza OPEC.

Dowiedz się więcej na temat: oleje | rynek paliwowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »