ZUS: Niższa składka to niższa emerytura

Przedsiębiorcy, który prowadzą działalność gospodarczą na małą skalę mogą skorzystać z małego ZUS. Mają czas na zgłoszenie chęci skorzystania z tej możliwości do 8 stycznia, żeby zapłacić niższe składki za pierwszy miesiąc roku. Powinni jednak pamiętać, że niższa składka to niższe świadczenia i mniejsza emerytura w przyszłości.

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może przez 6 miesięcy nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, a następnie przez 24 miesiące płacić składki w niższej wysokości. Może też opłacać składki proporcjonalne do swojego przychodu.

Kto może skorzystać z małego ZUS?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych, a ich całoroczny przychód w 2019 roku nie przekroczył 67,5 tys. zł (jeśli prowadzili działalność przez krótszy czas, limit wylicza się proporcjonalnie), a w ubiegłym roku ich działalność była prowadzona co najmniej przez 60 dni.

Reklama

Jeśli warunki są spełnione, a przedsiębiorca chce płacić "mały ZUS" , to musi wyliczyć najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Może to zrobić przy użyciu kalkulatora na stronie ZUS. Od 8 stycznia kalkulator pojawi się również na PUE ZUS i aplikacji ePłatnik.

Przedsiębiorcy, którzy w 2019 r. korzystali z ulgi w dotychczasowej formie i nadal spełniają kryteria, nie muszą składać nowego zgłoszenia do ubezpieczeń.

ZUS przypomina jednocześnie, że mały ZUS to możliwość zapłacenia niższych składek, ale przedsiębiorca ma wybór.

Mały ZUS to bieżące oszczędności w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ale jednocześnie niższe świadczenia:

- z ubezpieczenia chorobowego (zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy),

- z ubezpieczenia wypadkowego (m.in. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne).

Korzystanie z możliwości opłacania niższego ZUS to także niższa emerytura w przyszłości.

Z małego ZUS można w każdej chwili zrezygnować

- Za miesiąc, w którym zrezygnujesz z tej ulgi, oraz za pozostałe miesiące do końca danego roku kalendarzowego będziesz opłacać składki od zadeklarowanej kwoty. Nie może być ona niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego - przypomina ZUS.

Korzystający w styczniu z "małego ZUS-u" na starych zasadach, od 1 lutego 2020 r. będą mogli opłacać składki zgodnie z zasadami "małego ZUS-u Plus", który tego dnia wejdzie w życie. Powiększy ona grupę uprawnionych do niższych składek na ubezpieczenie społeczne ZUS.

Czas do końca lutego

Pozostali przedsiębiorcy, a zatem ci, których Mały ZUS Plus dopiero obejmie (ze względu na podwyższenie progu przychodu z poprzedniego roku do 120 tys zł), mogą zgłaszać się od 1 lutego 2020 r. Będą mieć na to czas do końca lutego.

- W kolejnych latach przedsiębiorcy będą mogli zgłaszać się do ulgi do końca stycznia danego roku. Natomiast ci, którzy zaczną spełniać kryteria w trakcie roku, czyli rozpoczną albo wznowią działalność, bądź zakończą opłacanie preferencyjnych składek ZUS, będą mieli, jak dotychczas, 7-dniowy termin na zgłoszenie się do Małego ZUS-u Plus- wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju.

krześ

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »