ZUS podał terminy dla emerytów w związku z niedawnym wyrokiem TK

Emeryci, który stracili wskutek obowiązywania przepisu nakazującego im w 2011 r. rozwiązanie umowy o pracę, powinni do 22 grudnia br. złożyć w najbliższej placówce ZUS wniosek o wznowienie postępowania - poinformował ZUS w komunikacie, dotyczącym skutków wyroku TK z 13 listopada.

W wyroku tym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że sprzeczny z konstytucją jest przepis, który zmusił w 2011 r. do rozwiązania umowy o pracę pracowników z uzyskanym wcześniej prawem do emerytury.

Tym, którzy mimo obowiązku nie rozwiązali wówczas umowy o pracę, ZUS zawieszał wówczas wypłatę emerytury. Komunikat ZUS dotyczy osób, które znalazły się w takiej właśnie sytuacji.

"Osoby, które przeszły na emeryturę przed 1 stycznia 2011 r. i którym - z powodu kontynuowania zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę - ZUS zawiesił wypłatę emerytury od 1 października 2011 r. mogą - w terminie do 22 grudnia 2012 r. - zgłosić w najbliższej placówce ZUS wniosek o wznowienie postępowania w oparciu o art. 145 a kodeksu postępowania administracyjnego" - czytamy w komunikacie.

Reklama

Z kolei osoby, które odwołały się już od decyzji ZUS o wstrzymaniu wypłaty emerytury i w których sprawie zapadł już wyrok sądu, powinny złożyć wniosek o wznowienie postępowania nie do ZUS, tylko do sądu - wynika z komunikatu. W tym przypadku termin na złożenie wniosku jest dłuższy - upływa 22 lutego 2013 r., czyli po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw.

ZUS podkreślił, że wyrok TK nie dotyczy emerytów, którzy nabyli prawo do emerytury począwszy od 1 stycznia 2011 r. Takie emerytury w dalszym ciągu podlegają zawieszeniu, jeżeli pracownik przed dniem nabycia prawa do tej emerytury nie został rozwiązał umowy o pracę ze swoim pracodawcą.

Czytaj raport specjalny serwisu Biznes INTERIA.PL "Emerytury: Musimy dłużej pracować?"

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wyrok TK | 2011 | Trybunał Konstytucyjny | emeryci | termin | ZUS | umowy o pracę | wyrok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »