31 maja mija termin wpłaty nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych do ZFŚS

Przedsiębiorcom zostało kilka dni na zasilenie obowiązkowego Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pierwszą transzą środków. W związku ze zmianą przepisów, w tym roku potencjalnie mniej firm będzie musiało dokonać przelewu. Zmieniły się też wysokości odpisów - wzrosły o 8 proc., średnio o 51 zł.

Część przedsiębiorców wraz z początkiem roku musi tworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (subkonto bankowe), z którego może zaspokajać socjalne potrzeby pracowników. Ze środków ZFŚS można m.in. finansować zwrotną lub bezzwrotną pomoc na cele mieszkaniowe oraz dopłacać do urlopów pracowników i letnich kolonii dzieci pracowników. Co ważne, wysokość dopłat uzależnia się od indywidualnej sytuacji życiowo-materialnej każdego podwładnego.

Tegoroczna granica to 50 etatów

Jeszcze rok temu ZFŚS obligatoryjnie zakładali pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia minimum 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Od tego roku obowiązek ten ciąży na zatrudniających co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Reszta przedsiębiorców może utworzyć fundusz dobrowolnie. W firmach z załogą pomiędzy 20 a 50 pracowników, o ile działa w nich zakładowa organizacja związkowa, może ona złożyć wniosek o utworzenie funduszu (art. 3 ust. 1 i 1c ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

Reklama

W 2017 r. do ZFŚŚ trafi więcej środków

Zasobność funduszu jest uzależniona od liczby pracowników i warunków wykonywanej pracy. Z kolei maksymalną wysokość odpisu za jednego pracownika oblicza się w oparciu o przeciętne wynagrodzenie miesięczne (pwm) z lat ubiegłych. W latach 2012-2016 wynosiło ono 2917,14 zł (podstawą obliczenia było przeciętne wynagrodzenie miesięczne z drugiego półrocza 2010 r.). Od 1 stycznia 2017 r. równe ono jest 3161,77 zł - przeciętnemu wynagrodzeniu miesięcznemu z drugiego półrocza 2012 r. (art. 5f ww. ustawy). Aktualne wartości podstawowych odpisów na jednego pracownika zawiera poniższa tabela.

Przelewy w maju i we wrześniu

W przypadku przedsiębiorców zobowiązanych do tworzenia funduszu obliczoną zgodnie z powyższą tabelą kwotę należy wpłacić w dwóch transzach w ciągu roku, tj. do końca maja i do końca września. Przynajmniej 75 proc. kwoty odpisów należy przelać na rachunek bankowy funduszu już do 31 maja tego roku, tj. do przyszłej środy. Pozostałą część pracodawca musi przekazać do 30 września tego roku. Wysokość majowej transzy odpisu dla 50 pracowników zatrudnionych w normalnych warunkach pracy to kwota rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

O powyższe terminy nie muszą się martwić ci pracodawcy, którzy utworzyli ZFŚS dobrowolnie. Zgodnie z art. 6 ust. 2a ww. ustawy w ich sytuacji nie stosuje się terminów wpłat odpisu do 31 maja i 30 września, zatem o momencie przekazania środków decydują sami.

Wyższa podstawa to wyższe koszty

Wartość środków przekazywanych na konto ZFŚS może być zaliczona do kosztów firmowych. Dla przedsiębiorców, którzy dotrzymają terminu pierwszej wpłaty, będzie ona kosztem maja, gdyż zaliczenia dokonuje się w miesiącu, w którym pieniądze faktycznie wpłynęły na rachunek bankowy funduszu. Tegoroczny wzrost podstawy obliczenia odpisów oznacza także wyższe koszty firmowe.

Katarzyna Miazek

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: tysiąc złotych | ZFŚS | przedsiębiorstwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »