Analiza CV zdaje się ukazywać związki Huawei z wojskiem i wywiadem - raport

Dane z CV pracowników Huawei zdają się wskazywać na głębsze związki koncernu z chińskim wojskiem i wywiadem, niż firma przyznawała - podał w poniedziałek portal CNBC, powołując się na raport z analizy tysięcy CV osób zatrudnionych przez chiński koncern.

Autorzy raportu, profesor Uniwersytetu Fullbrighta w Wietnamie Christopher Balding i eksperci londyńskiego think tanku Henry Jackson Society, przeanalizowali tysiące CV, które wyciekły do sieci. Badacze nie udostępnili bazy danych tych dokumentów, więc ich ustaleń nie można było niezależnie potwierdzić - zauważył brytyjski dziennik "Financial Times", który również opisał sprawę.

W raporcie napisano, że "kluczowy personel techniczny średniego szczebla zatrudniany przez Huawei ma duże doświadczenie w pracy blisko związanej ze zbieraniem informacji wywiadowczych i działalnością wojskową". Niektórzy pracownicy mogą być powiązani "z konkretnymi przypadkami hakowania lub szpiegostwa przemysłowego przeciwko zachodnim firmom" - dodano.

Reklama

Przytoczono CV, które opisywało osobę pełniącą jednocześnie funkcje w Huawei oraz w organizacji związanej z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą (ALW). Inna osoba miała przedstawiać się jako przedstawiciel ministerstwa bezpieczeństwa państwowego, który "instalował w sprzęcie Huawei zgodną z prawem funkcję przechwytywania".

Autorzy raportu zasugerowali, że ten pracownik mógł być zaangażowany w domniemaną instalację tzw. backdoorów - umyślnych luk w zabezpieczeniach, umożliwiających podsłuchiwanie komunikacji - w sieci Vodafone we Włoszech prawie 10 lat temu. Informacje o tych podejrzeniach ujawniono wcześniej w tym roku. Vodafone zaprzeczał istnieniu backdoorów, które mogłyby umożliwić Huawei nieautoryzowany dostęp do sieci.

- Te poszlakowe dowody zdają się bardzo umacniać słuszne obawy o związki między Huawei a ALW oraz obawy o zbieranie informacji wywiadowczych - ocenił Balding. Według "FT" ustalenia badaczy dodatkowo podsycą dyskusje w rządach państw na temat zakazu używania urządzeń Huawei przy budowie sieci 5G.

Chiński koncern oświadczył po wstępnym rozpoznaniu sprawy, że "nie był w stanie zweryfikować żadnego z +tak zwanych CV pracowników Huawei+". "Mamy nadzieję, że wszelkie kolejne raporty z badań będą wyciągały wnioski z mniejszej ilości domysłów" - dodała firma. Huawei zapewnił również w oświadczeniu, że przy rekrutacji wymaga od kandydatów związanych z wojskiem czy rządem przedstawienia dokumentów potwierdzających, że współpraca ta została już zakończona.

"FT" zaznacza, że przeprowadzona przez autorów badania wstępna analiza CV pracowników Huawei nie dowodzi, iż firma ta pomaga chińskiemu rządowi w szpiegowaniu zachodnich rządów lub firm. Obawy w związku z ryzykiem takiej działalności podnosili w kontekście Huawei urzędnicy amerykańscy i australijscy.

Ekspertka w dziedzinie innowacji wojskowych i współpracy sektora wojskowego i cywilnego w Chinach Elsa Kania oceniła w rozmowie z brytyjskim dziennikiem, że łączenie funkcji w obu tych sektorach wpisuje się w chińską narodową strategię cywilno-wojskowego połączenia. - Te schematy występują nie tylko w Huawei, a dla innych firmy wysokich technologii nie jest rzeczą niezwykłą zatrudnianie personelu, który ukończył uczelnie wojskowe lub ma doświadczenie w badaniach wojskowych (...). Jednak to najnowsze badanie wpisuje się w szerszy schemat faktów, który wskazuje powody do obaw w związku z nieprzejrzystymi powiązaniami Huawei z chińskim wojskiem i wywiadem - powiedziała Kania.

- - - - - - -

Oświadczenie Huawei:

Huawei nie jest w stanie odnieść się do informacji opublikowanych przez prof. Christophera Baldinga w pracy "Huawei Technologies' Links to Chinese State Security Services", ponieważ w naszych wstępnych badaniach nie mogliśmy zweryfikować żadnego z CV pracowników Huawei, na które profesor się powołuje.

Huawei ma transparentne zasady zatrudniania kandydatów, którzy mają w swojej zawodowej karierze doświadczenie wojskowe lub rządowe. Podczas procesu rekrutacji są oni zobowiązani dostarczyć dokumentację potwierdzającą, że ich relacje z wojskiem lub rządem zostały zakończone.

Cyberbezpieczeństwo i ochrona prywatności były i zawsze będą miały priorytet w naszej działalności. Huawei weryfikuje doświadczenie zawodowe i zapewnia szkolenia pracownikom, którzy będą mieli dostęp do sieci i danych klientów, by zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Firma wymaga, aby wszystkie operacje były autoryzowane i monitorowane przez klientów. Ten wymóg instytucjonalny jest gwarantem jakości produktów i usług Huawei na całym świecie od 30 lat.

Huawei rozumie, że obawy dotyczące cyberbezpieczeństwa są niezwykle ważne w dzisiejszym cyfrowym świecie. Szanujemy i doceniamy profesjonalne, oparte na faktach analizy weryfikujące transparentność działań firmy Huawei. Mamy nadzieję, że ewentualne kolejne prace badawcze będą zawierać mniej domniemań i spekulatywnych stwierdzeń, podobnych do tych, które pojawiły się już w materiale prof. Baldinga.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Huawei
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »