Banki pomogą sprawdzić rachunek na białej liście

Banki pomogą sprawdzić rachunek kontrahenta na tzw. białej liście. To jeden z całego zestawu nowych obowiązków jakie fiskus w nowym roku nałożył na przedsiębiorców.

Biała lista została uruchomiona przez Ministerstwo Finansów we wrześniu 2019 roku i służy przede wszystkich do weryfikacji wiarygodności kontrahentów. Dotyczy tylko rozliczeń między przedsiębiorcami. Od 1 stycznia 2020 roku dla każdej transakcji przekraczającej 15 tys. zł przedsiębiorcy są zobowiązani do sprawdzania w tej bazie swojego kontrahenta VAT.

W tym kontekście możliwość łatwego zweryfikowania rachunku biznesowego partnera jest przynajmniej częściowym ułatwieniem. Kilka banków już wprowadziło taką funkcję w serwisach internetowych. 

Te banki już to mają

Mają je m.in. PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski, Millennium, ale także mniejszy specjalistyczny DNB Polska. Santander planuje dodać tę funkcjonalność jeszcze w pierwszym półroczu, a mBank analizuje taką możliwość.

Reklama

Usługa może być dużym ułatwieniem zwłaszcza dla firm, które mają wielu kontrahentów, bo pozwala znacznie szybciej (już w trakcie tworzenia przelewu) sprawdzić czy ich rachunki figurują w bazie MF.

W bankach, które już wprowadziły tę funkcję warto sprawdzić czy jest dostępna także dla rachunków przy jednoosobowej działalności oraz czy jest bezpłatna (np. w Pekao jest bezpłatna tylko do 25 stycznia).

Na razie weryfikacja nie dla wszystkich rachunków

W PKO BP usługa na razie jest dostępna dla posiadaczy iPKO biznes (jeśli przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność korzysta z serwisu iPKO, to nie ma jeszcze włączonej takiej możliwości, ale bank deklaruje, że trwają prace nad udostępnieniem funkcji także dla nich).

W Pekao usługa jest dostępna dla wszystkich użytkowników systemu PekaoBiznes24, czyli: dużych, małych firm, jak również indywidulanych przedsiębiorców.  Podobnie w Millennium, gdzie z usługi może korzystać każda firma, również mali przedsiębiorcy, jeżeli posiadają rachunek firmowy.

Nowa opcja jest dostępna w trakcie tworzenia przelewów jednorazowych, split payment, paczek przelewów czy zleceń stałych.

- Przy zlecaniu nowej operacji wystarczy uzupełnić numer rachunku oraz NIP kontrahenta, a następnie kliknąć "Sprawdź rachunek kontrahenta". Weryfikacja następuje w bazie dostarczanej przez Ministerstwo Finansów i może się również odbywać w dowolnym momencie prowadzania nowej transakcji, np. na etapie edytowania, podpisywania lub przed wysłaniem zlecenia- tłumaczy PKO BP.

Sprawdź konto, unikniesz sankcji

Od 1 stycznia 2020 roku wykonanie transakcji na rachunek kontrahenta inny niż wskazany w "białej liście" może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami, między innymi brakiem możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów czy solidarną odpowiedzialnością nabywcy za podatek VAT, który powinien odprowadzić sprzedawca. Dotyczy to wszystkich transakcji powyżej 15 tys. zł brutto. Przy czym pojawiły się wątpliwości ze zdefiniowaniem pojęcia "jednorazowa wartość transakcji".

Dlatego sprawdzenie rachunku kontrahenta (bez względu czy bezpośrednio w bazie MF czy w serwisie transakcyjnym banku) pozwoli uniknąć ewentualnych sankcji.

Banki już wcześniej w serwisach internetowych wprowadzały usługi z dziedziny e-administracji, np. możliwość założenia firmy i złożenia wniosku do CEIDG, a w przypadku klientów indywidualnych najpopularniejsza jest możliwość składania wniosków o 500 plus. Poprzez bankowość internetową można potwierdzić też profil zaufany czyli zweryfikować tym sposobem swoją tożsamość i dzięki temu załatwiać zdalnie sprawy urzędowe.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | Ministerstwo Finansów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »