Będą kredyty dla firm na działalność innowacyjną

Wspieranie innowacyjnej działalności, czyli udzielanie mikro, małym oraz średnim przedsiębiorcom kredytu na innowacje technologiczne - to główny cel przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz o zmianie innych ustaw.

Dotychczas (w perspektywie finansowej 2007-2013) przedsiębiorcy sektora małych i średnich przedsiębiorstw mogli otrzymywać kredyty na realizację inwestycji technologicznej. Kredyt technologiczny mógł być częściowo spłacony przez Bank Gospodarstwa Krajowego w formie tzw. premii technologicznej. Ten rodzaj wsparcia cieszył się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.

Celem obecnych działań ujętych w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020, jest kontynuacja wsparcia sektora małych i średnich przedsiębiorstw w postaci udzielania kredytów wraz z premią technologiczną na inwestycje, mające na celu wdrożenie nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.

Reklama

Proponowane zmiany

W myśl proponowanych zmian, wsparcie będą otrzymywać przedsiębiorcy wdrażający nowe technologie, w wyniku których na rynek zostaną wprowadzone nowe lub znacząco ulepszone towary, procesy lub usługi, które do tej pory nie były wytwarzane w Polsce. Nie będą wspierane jedynie projekty innowacyjne w skali przedsiębiorstwa. Przyznanie premii technologicznej będzie, w większym niż dotychczas stopniu, zależeć od poziomu innowacyjności przedsięwzięcia.

Kredytów technologicznych, jak dotychczas, będą udzielać banki komercyjne. Kredyt będzie mógł zostać częściowo spłacony przez Bank Gospodarstwa Krajowego w formie tzw. premii technologicznej - ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Będzie to zatem połączenie komercyjnego kredytu z elementem dotacyjnym. Maksymalną wysokość premii zwiększono z 4 do 6 mln zł.

Zgodnie z proponowanymi zmianami, inwestycja technologiczna musi być utrzymywana przez co najmniej 3 lata od dnia jej zakończenia (na obszarze, na którym została zrealizowana), pod rygorem zwrotu wypłaconej premii technologicznej wraz z odsetkami.

W myśl projektu przedsiębiorca będzie składał wniosek o przyznanie premii technologicznej bezpośrednio do BGK, co usprawni proces naboru wniosków.

Omawiany projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz o zmianie innych ustaw trafił do prac w Sejmie.

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych

Kancelaria Prawna Skarbiec
Dowiedz się więcej na temat: innowacje technologiczne | kredyty dla firm | kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »