Będzie wspólny test
Adwokaci krytykują pomysły ministra Ćwiąkalskiego
Wprowadzony zostanie wspólny test na aplikacje adwokacką i radcowską. Skróceniu ulegną procedury wpisu na listy aplikantów. Ministerstwo Sprawiedliwości zrezygnowało również z tradycyjnych praktyk w sądach oraz ustnego sprawdzania wiedzy aplikanta podczas egzaminu zawodowego, kończącego aplikację.
Zdaniem Iwony Kujawy, dyrektor departamentu nadzoru nad aplikacjami prawniczymi w Ministerstwie Sprawiedliwości celem nowych przepisów jest stworzenie regulacji, których zabrakło po wyrokach Trybunału Konstytucyjnego.
? Zgodnie wyrokiem TK formuła egzaminu kończącego aplikację radcowską i adwokacką nie zapewnia właściwego udziału przedstawicielom korporacji samorządowych. W konsekwencji w chwili obecnej mamy taką sytuację, że aplikację adwokacką i radcowską odbywa kilka tysięcy młodych osób, które nie wiedzą, w jakiej formie, z jakiego zakresu i przed jaką komisją będą zdawać egzamin kończący aplikację ? tłumaczy potrzebę wprowadzenia zmian Iwona Kujawa. Dodaje, że jeśli te przepisy nie wejdą w życie, to młodzi prawnicy nie będą mogli zdać końcowego egzaminu, który otwiera drogę do wymarzonego zawodu.
Konieczna weryfikacja wyników
Nowe przepisy przewidują, że egzamin adwokacki i radcowski przeprowadzają komisje egzaminacyjne. Egzamin ten będzie składać się z pięciu części pisemnych. Pierwsza z nich to test składający się z zestawu 100 pytań zawierających po trzy propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Kolejne części będą polegały na rozwiązaniu zadań z prawa karnego, cywilnego, gospodarczego oraz administracyjnego. Ministerstwo zdecydowało się na zrezygnowanie z dotychczasowej części ustnej egzaminu.
Zdaniem autorów projektu ustawy, ponieważ przyjęty został tryb odwołań od końcowego wyniku egzaminu, to musi istnieć taka forma przeprowadzenia egzaminu końcowego, która umożliwia jego zweryfikowanie przez organ rozpoznający odwołanie.
? Trudno wyobrazić sobie możliwość odwołania do organu wyższego stopnia z egzaminu ustnego, jeżeli organ odwoławczy nie uczestniczył w jego przebiegu. Uważamy, że egzamin pisemny jest to jedyna forma, gdzie jakiekolwiek subiektywne przesłanki nie są brane pod uwagę. Będzie to egzamin kodowany, całkowicie anonimowy ? wyjaśnia Iwona Kujawa.
Dlaczego wg NRA rezygnacja z części ustnej to osłabienie formuły egzaminu adwokackiego? Jakie wyzwanie stawia przed Krajową Radą Radców Prawnych zwiększona liczba aplikantów? Jakie zmiany proponowane są przez KRRP w projekcie programu aplikacji ? Czym są tzw. umiejętności miękkie (soft skills)?
Łukasz Sobiech - Więcej: Gazeta Prawna 21.08.2008 (163) ? str.15