BGK z ofertą dotrze wprost do przedsiębiorców
Bank Gospodarstwa Krajowego to polski, państwowy bank rozwoju. Jest to zarazem jedna z kluczowych instytucji w Polsce, której celem jest wsparcie realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).
Finansowanie i mobilizacja kapitału dla inwestycji, rozwój eksportu i wsparcie krajowych przedsiębiorstw na różnym etapie ich działalności - to główne cele banku do 2020 r. Szeroka oferta w tych obszarach kierowana jest przede wszystkim do mikro-, małych i średnich firm.
Realizacja SOR dla BGK to z jednej strony dostarczenie kapitału dla programów realizowanych przez instytucje rozwoju, jak PFR; z drugiej - wyjście na rynek z własnymi programami wsparcia i tworzenie warunków korzystanych dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Tego typu instytucje jak BGK działają bowiem na całym świecie.
- Rola banków rozwoju bardzo stale rośnie. Są to instytucje nastawione na to, żeby realnie wpływać na rozwój gospodarczy. Celem banku nie jest generowanie coraz większych zysków, ale zwiększanie PKB. Jeśli rośnie gospodarka, a nie tylko dochody banku, to jest sukces całego społeczeństwa - mówi podczas rozmowy z Interią Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.
Tym samym, banki rozwoju wspierając rozwój gospodarczy, odgrywają ogromną rolę przy wsparciu inwestycji, realizują wspólne projekty z samorządami i bankami komercyjnymi.
Docierają do przedsiębiorców, tak początkujących, którzy dopiero planują rozpocząć własną działalność gospodarczą, jak i dużych firm, które myślą o rozwoju eksportu, chcą przejmować konkurencyjne podmioty poza granicami kraju lub realizować inwestycje w odległych zakątkach świata. To także misyjność i szerokie programy realizowane w ramach ekonomii społecznej. - Myśli się nie tylko przez pryzmat zysku, ale głównie rozwój społeczno-gospodarczy - dodaje.
W nowej strategii banku BGK stawia na rozwój oddziałów, które mają być regionalnymi centrami kompetencji, promującymi rozwiązania i ofertę wszystkich instytucji rozwoju, nie tylko samego banku.
- Centra kompetencji dla przedsiębiorców planujemy stworzyć w naszych oddziałach - mówi Daszyńska-Muzyczka. - W każdym województwie będzie działać wyspecjalizowany zespół. - Mamy 16 oddziałów.
To nie znaczy, że nasi ludzie nie są mobilni. Jesteśmy dla przedsiębiorców, chcemy być ważnym partnerem finansowym, chcemy promować rozwiązania, chcemy promować Konstytucję dla biznesu, dobre praktyki, które proponuje MR. Jesteśmy tym nośnikiem, który ma pomagać je wdrażać - zapowiada prezes BGK.
Jeśli przedsiębiorca ma zdolność kredytową, potrzebuje pieniędzy na bieżącą działalność i decyduje się na kredyt obrotowy, planuje zwiększyć poziom innowacyjności swojej firmy na drodze wdrożenia wyników prac B+R albo zrealizować inwestycję i w tym celu zamierza pozyskać pieniądze na drodze kredytu inwestycyjnego, może od razu starać się o zabezpieczenie jego spłaty, czyli gwarancje.
Tego typu instrument zabezpieczający oferuje BGK, chociaż nie osobiście a na drodze współpracy z bankami komercyjnymi. W portfelu banku rozwoju dostępne są aż trzy różne produkty: gwarancje de minimis, gwarancje Biznesmax i COSME. Z każdej mogą skorzystać firmy mikro-, małe i średnie.
W przypadku, gdy przedsiębiorca zaprzestaje spłacać kredyt objęty gwarancją, bank kredytujący wezwie BGK do pokrycia części zobowiązania. W zależności od produktu może to być maksymalnie 60 proc. (de minimis) lub 80 proc. (Biznesmax i COSME).
Korzyści dla firm z gwarancji oferowanych przez BGK to m.in.: dostępność kredytu dla firm z krótką historią lub nie posiadających majątku trwałego, który mógłby być podstawą dla zabezpieczenia; najczęściej niższe koszty kredytu (część ryzyka przejmuje na siebie BGK, co oznacza, że bank kredytujący może obniżyć marżę lub prowizję). O tym, że gwarancje cieszą się dużą popularnością świadczy zaangażowanie banków komercyjnych w programy.
Gwarancje de minimis udziela 21 banków działających w Polsce. Gwarancje Biznesmax są obecne w dziesięciu, a COSME w 11 instytucjach finansowych.
Dotychczas instrument wsparcia gwarancyjnego dla MŚP był co roku procedowany w Ministerstwie Finansów. Od 2018 r. będzie to już trwały instrument dostępny na niezmienionych zasadach. I tak, gwarancje de minimis jest udzielana maksymalnie na okres 27 miesięcy (kredyt obrotowy) i 99 miesięcy (kredyt inwestycyjny), zabezpiecza do 60 proc. kwoty kredytu, ale nie może przy tym przekroczyć 3,5 mln zł.
O gwarancje kredytowe Biznesmax mogą ubiegać się innowacyjni przedsiębiorcy z sektora MŚP, którzy wnioskując o kredyt: planują zrealizować projekt inwestycyjny polegający na wdrożeniu wyników prac B+R. Maksymalna kwota gwarancji wynosi 2,5 mln euro, nawet na okres 20 lat (do 80 proc. kredytu).
Gwarancje BGK udzielane w ramach programu COSME są zaś alternatywą dla przedsiębiorców, którzy wyczerpali limit pomocy de minimis, nie mogą skorzystać z gwarancji BGK oferowanej w tej formule, np. ze względu na działalność w branżach wykluczonych.
BGK to także wsparcie przedsiębiorczości. Program "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie" kierowany jest do osób, planujących założyć firmę: do studentów ostatnich lat studiów wyższych, absolwentów szkół i uczelni wyższych (do 4 lat od zakończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego), zarejestrowanych bezrobotnych.
Mają oni szansę pozyskać do 87 tys. niskooprocentowanego kredytu (0,44 proc. rocznie). W programie przewidziano także niskooprocentowane pożyczki na tworzenie nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych (maksymalna kwota pożyczki - 26 121,30 zł).
Istotnym elementem idącym w parze z pożyczkami na podjęcie działalności gospodarczej jest bezpłatny komponent doradczo szkoleniowy, z którego mogą skorzystać zarówno osoby ubiegające się o wsparcie jak i pożyczkobiorcy. Oferowane w ramach programu usługi mają na celu pogłębienie wiedzy z zakresu księgowości, kwestii prawnych, marketingowych.
Beata Daszyńska Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego
MŚP, które decyduje się na rozwój i implementację innowacji może także starać się o pozyskanie kredytu technologicznego. Z kredytu technologicznego można sfinansować inwestycję, której przedmiotem jest wdrożenie nowej - nabytej lub własnej - technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Technologia ma umożliwiać wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Polski.
Wniosek o premię technologiczną składa się w BGK (generator wniosków online), po uzyskaniu promesy kredytowej w jednym z 17 banków w współpracujących. BGK przewiduje także tzw. premię technologiczną do 6 mln zł, czyli spłatę części kredytu udzielonego przez bank komercyjny.
Nabór wniosków ruszy 1 lutego 2018 r.
BB