Biznes po góralsku

Bez oglądania się na unijne dotacje mieszkańcy Podhala biorą sprawy we własne ręce. W efekcie funkcjonuje tam ok. 10 proc. więcej firm niż w skali kraju w przeliczeniu na liczbę mieszkańców - informuje "Nasz Dziennik".

Góralska zaradność jest powszechnie znana. Od połowy XIX wieku górale stanowią najbardziej mobilną część polskiego społeczeństwa, wyjeżdżając za pracą nie tylko do Ameryki, ale szukając zarobku po całej Europie i Polsce - czytamy w gazecie.

Na terenie Podhala działa 16,5 tys. podmiotów gospodarczych. Dominują drobne firmy zatrudniające poniżej 10 pracowników, które stanowią ponad 90 proc. wszystkich zarejestrowanych podmiotów gospodarczych.

Gazeta przytacza przykłady tamtejszych udanych przedsięwzięć gospodarczych, m.in. takich jak kompleks hotelowo-rekreacyjny w Bukowinie Tatrzańskiej, wykorzystujący tamtejsze zasoby wód geotermalnych czy małych przedsiębiorstw takich jak Stolarnia Regionalna Łukaszczyków w Poroninie.

Reklama
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »