BŚ: W rankingu "Doing Business 2012" Polska zajęła 62. miejsce

W najnowszym rankingu Banku Światowego "Doing Business 2012" Polska zajęła 62. miejsce wśród 183 krajów. Według obecnej metodologii jest to spadek o trzy pozycje. Według starego sposobu badania - awans z 70. pozycji - poinformował w czwartek BŚ.

W pierwszej trójce państw, w których najlepiej prowadzi się interesy znalazły się: Singapur, Hongkong oraz Nowa Zelandia.

Polska wyprzedza Czechy (64. pozycja), Białoruś (69. pozycja), a nawet Włochy (87. miejsce). Lepiej od Polski wypadają m.in. Estonia (24. miejsce), Słowenia (37. pozycja), Słowacja (48. pozycja), a nawet afrykańska Rwanda (45. pozycja).

Wśród kategorii branych pod uwagę przy sporządzaniu rankingu Polska bardzo dobrze wypadła w kategorii uzyskania kredytu. Zajęła ósmą pozycję wśród 183 krajów. Znacznie gorzej wygląda uzyskanie pozwoleń na budowę - 160. pozycja, oraz płacenie podatków - 128. miejsce.

Reklama

Jak powiedział PAP po konferencji prasowej starszy ekonomista Banku Światowego w Polsce Marcin Piątkowski, w okresie, który uwzględnia obecne badanie, czyli do 1 czerwca 2011 r. w Polsce wprowadzono dwie reformy, które miały pozytywny wpływ na naszą pozycję. - Dwie reformy - jedna to elektronizacja dokumentów celnych w handlu zagranicznym. Druga, to reforma dotycząca postępowania upadłościowego, która zwiększyła ochronę wierzycieli i uprościła proces upadłościowy. To dwie reformy, które uwzględniliśmy w tegorocznej edycji "Doing Business" - powiedział Piątkowski.

Dodał, że Polska należy do nielicznych krajów, które co roku mają jakąś reformę, która ułatwia życie przedsiębiorcom i jest brana pod uwagę w badaniu BŚ.

- W tym roku zostały wprowadzone jeszcze inne reformy, ale już po zamknięciu naszych ksiąg. Chodzi m.in. o reformy dotyczące zamiany zaświadczeń na oświadczenia, czy druga ustawa deregulacyjna - stwierdził ekonomista BŚ.

Jego zdaniem, jest więc szansa, że dzięki tym reformom Polska może poprawić wynik w przyszłorocznym badaniu. - Trzeba jednak pamiętać, że to ruchomy ranking. My możemy się poprawiać (we wprowadzaniu reform - PAP), ale jeśli inne kraje na świecie poprawiają się szybciej niż my, to i tak będziemy spadać w zestawieniu (...) tym bardziej, że w Polsce od dawna nie przeprowadzano żadnych fundamentalnych reform, np. obniżki podatków - podkreślił Piątkowski.

Wśród rekomendacji, które przedstawił BŚ, a które poprawiłyby pozycję Polski w zestawieniu są m.in. rezygnacja z kapitału zakładowego przy zakładaniu spółek z o.o., większa elektronizacja, łatwiejsze uzyskiwanie pozwoleń na budowę, czy łatwiejsze płacenie podatków.

Dyrektor generalny w Ministerstwie Gospodarki Henryk Szymański powiedział, że wynik Polski mógłby być lepszy, ale w metodologii są pewne ograniczenia. - W stosowanej metodologii są pewne ograniczenia. Trzeba więc mieć na uwadze, że pozycja Polski w raporcie nie jest do końca adekwatna - powiedział Szymański. Dodał, że przyjęta metodologia premiuje m.in. raje podatkowe.

Zobacz wskaźniki dla firm na stronach BIZNES INTERIA.PL

- Bank Światowy zbierał dane do pierwszego czerwca 2011, natomiast w ostatnim okresie (...) zostały podjęte i wprowadzone bardzo ważne działania, które uważamy, że bardzo pomagają przedsiębiorcom i obywatelom - podkreślił Szymański.

Wśród nich wymienił m.in. ułatwienia związane z uruchomieniem od 1 lipca centralnej ewidencji informacji o działalności gospodarczej oraz dwie ustawy deregulacyjne.

Doing Business jest wskaźnikiem Banku Światowego, który obrazuje łatwość prowadzenia interesów w danym kraju. W obecnej edycji przeanalizowano 183 państwa. Pozycja każdego z nich opiera się o 10 kategorii, są to m.in.: łatwość założenia firmy, uzyskiwanie pozwoleń na budowę, uzyskanie kredytu, rejestracja własności, ochrona inwestorów, czy płacenie podatków.

- - - - -

Ekspert Pracodawców RP ds. gospodarczych, Olga Dzilińska o czwartkowej publikacji raportu Banku Światowego "Doing Business 2012", w którym Polska zajęła 62. pozycję na 183 kraje: - W najnowszym raporcie Doing Business 2012, rankingu państw sprzyjających prowadzeniu działalności gospodarczej, Polska spadła z 59. na 62. miejsce. Spadek atrakcyjności Polski jest bardzo złym sygnałem. W wielu obszarach funkcjonowania państwa musimy przeprowadzić głębokie zmiany, co poza ułatwieniem działalności gospodarczej pozwoli na zmniejszenie liczby urzędników i przyniesie oszczędności budżetowe.

- By poprawić pozycję naszego kraju w tym prestiżowym rankingu, potrzeba znacznego przyspieszenia deregulacji gospodarki, ograniczenia liczby procedur administracyjnych, skrócenia czasu ich trwania i w związku z tym obniżenia ich kosztów. W przeciwnym razie w przyszłym roku możemy znaleźć się jeszcze niżej niż dziś.

- Przykładem na konieczną poprawę jest m.in. skrócenie czasu potrzebnego do uzyskania pozwoleń budowlanych. Polska w tej kategorii zajmuje 160. miejsce na świecie. Czas na uzyskanie pozwolenia wynosi 301 dni i obejmuje to aż 30 procedur. Okazuje się, że łatwiej zdobyć pozwolenie na budowę nawet w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej. Także polskie prawo podatkowe, z zajmującymi rocznie aż 296 godzin procedurami, mieści się w światowej czołówce najbardziej skomplikowanych systemów.

- Brak poprawy widać także w zakresie sądownictwa gospodarczego, w którym największym utrudnieniem dla przedsiębiorców jest przewlekłość postępowań. Średnio wciąż trwają one 830 dni, a niewiele firm stać na prawie 2,5-letnie skupienie uwagi i zasobów na gromadzenie dowodów i udział w rozprawach.

- Poza tym założenie działalności gospodarczej wciąż nie jest w Polsce najłatwiejszym i nie najkrótszym - 32 dni - procesem. Być może dlatego tylko, według szacunków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, 30 proc. z 2/3 młodych, chętnych do założenia własnych firm Polaków, starcza samozaparcia, żeby pokonać wszystkie bariery instytucjonalne.

Oczywiście nie we wszystkich obszarach wypadamy jednakowo słabo. Okazuje się, że relatywnie łatwo uzyskać w Polsce kredyt. Także poziom ochrony inwestorów i funkcjonowanie handlu zagranicznego też wydają się zadowalające.

- W opinii Pracodawców RP uchwalone w 2011 roku ustawy deregulacyjne zmierzają w dobrym kierunku, ale są tylko pierwszym krokiem. Postulujemy ponownie zastanowienie się nad barierami, których nie zdecydowano się usunąć w pierwszej ustawie. Wierzymy, że kolejne wersje nie będą okrajane przez inne resorty i będą przeprowadzały bardziej śmiałe zmiany. Jednocześnie mamy nadzieję, że kolejny rząd będzie dalej w tym duchu deregulował gospodarkę, poprawiając sytuację przedsiębiorców i stymulując w ten sposób inwestycje."

Republika Rwandy

Państwo w środkowo-wschodniej Afryce, położone pomiędzy dwoma potężnymi sąsiadami, Demokratyczną Republiką Konga (dawniej Zairem) na zachodzie a Tanzanią na wschodzie. Oprócz tego graniczy z Ugandą na północy i Burundi na południu. Jest położona na bardzo pofałdowanym terenie, skąd wziął się przydomek Rwandy - Kraj Tysiąca Wzgórz. Jeden z najgęściej zaludnionych krajów w Afryce. Rwanda jest członkiem ONZ i od 29 listopada 2009 r. członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Kraj jest najbardziej znany z jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń ostatnich lat - ludobójstwa w 1994 roku, w którym śmierć poniosło co najmniej 800 000 osób. (wiki)

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI

PAP
Dowiedz się więcej na temat: miejscem | zajac | zajęcie | business | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »