Cała prawda o pracy w korporacji

Praca w korporacji kojarzy się z brakiem prywatności, stresem, naciskiem na wyniki, wyścigiem szczurów. Jednak dla wielu osób etat w wielkiej firmie to bezpieczeństwo, komfort pracy i możliwości rozwoju. Czy w korporacji można sobie pozwolić na własną inicjatywę, czy trzeba wykonywać polecenia szefa? Na te i inne pytania odpowiadali Marcin Klimczyk i Adam Suchenek z Philip Morris - goście CZATerii. Poniżej zapis rozmowy.

Marcin Klimczyk & Adam Suchenek: Witamy serdecznie i zapraszamy do zadawania pytań. Dzisiaj będziemy rozmawiać o pracy w korporacji.

TylkoJaaaaaaaaa: W przekonaniach niektórych ludzi krąży przekonanie, że praca w korporacji oznacza brak życia prywatnego, ponieważ praktycznie przez 24 godziny musimy być pod telefonem i często, również w weekend, nie mamy chwili spokoju. Ile jest w tym prawdy?

- Jest to jeden z typowych mitów pracy w korporacji, ponieważ mądrym korporacjom zależy przede wszystkim na tym, aby pracownicy nie byli przeciążeni i znużeni. Dzięki temu są bardziej kreatywni, zaangażowani, mają lepsze pomysły.

Reklama

Oliviai_Kacperek: Czy można sobie w pracy pozwolić na własną inicjatywę, czy jest się raczej ograniczonym, jeśli chodzi o wykonywanie poleceń?

- Rolą dobrego menadżera jest tłumaczenie, czy też pokazywanie czynności, które wykonuje każdy z pracowników, a w szerszym kontekście też to, jak wpływają na wyniki, jakie osiąga firma. Takie podejście sprawia, że pracownicy mogą wychodzić z pomysłami jak usprawnić daną czynność bądź proces. Jest to bardzo ważne, ponieważ innowacyjność jest czynnikiem decydującym o sukcesie.

spryciara_onaaa: Jak duże należy posiadać doświadczenie, by dostać się do korporacji?

- Korporacja wspiera indywidualny rozwój poprzez tworzenie możliwości uczenia się oraz zbierania doświadczeń w różnych obszarach: od sprzedaży, poprzez finanse, zasoby ludzkie, czy produkcję. Dzięki temu pracownicy mogą poznać specyfikę pracy w różnych obszarach i łatwiej znaleźć właściwe miejsce dla siebie.

fak3death: Co z imprezami korporacyjnymi, wyjazdami z członkami korporacji na szkolenia, etc. Nie jest tak, że czas "wolny" spędza się też w środowisku korporacyjnym?

- Obecnie dostępny jest bardzo szeroki katalog szkoleń oferowanych przez firmy zarówno pod względem merytoryki jak i formy. Możliwe są szkolenia e-learningowe, stacjonarne, co nie wiąże się z koniecznością podróżowania. Spotkania poza godzinami pracy zdarzają się sporadycznie i mają przede wszystkim na celu ludzi, którzy pracują w danej firmie.

klawiaturaogora: Co się robi z pracownikiem, który się nie nadaje? Zwalnia, czy daje szansę na innym stanowisku?

- To wiele zależy od firmy i od konkretnej sytuacji. W takich sytuacjach może być winny pracownik albo też menadżer. Zawsze należy szukać optymalnego rozwiązania, które daje szansę pracownikowi. W naszej firmie najpierw ustalamy "plan naprawczy", dzięki któremu pracownik może pokazać swoją wartość.

viper-vip: Ale czy Panowie nie uważają, że w polskich firmach,przedsiębiorstwach jest duży stres dla pracowników? Wyścig szczurów niesie ze sobą w skutkach napięcia emocjonalne pomiędzy współpracownikami w firmach.

- Firmy ze sobą konkurują i to może wytwarzać pewne oczekiwania, natomiast rolą kierownictwa jest stworzenie pracownikom komfortowego i przyjaznego środowiska pracy, w którym możliwe będzie uzyskiwanie jak najlepszych wyników.

Zrzędziszuparcie: Jaka jest najgorsza część pracy w korporacji?

- Mity, które jej towarzyszą.

Zrzędziszuparcie: Od czego zależeć będzie to, czy dana osoba odnajdzie się w rzeczywistości jaka panuje podczas pracy w organizacji?

- Wiele zależy od osobowości oraz zdolności i szybkości uczenia się takiej osoby. Praca w korporacji to gra zespołowa, potrzebni są zarówno obrońcy, pomocnicy jak i napastnicy.

Tortzwisienką: Czy to prawda, że korporacje w Polsce są mocno zacofane pod względem zarządzania nimi, przez co skupiają się tylko na wykonywaniu zadań i nie pozwalają na rozwój osobisty?

- To nie jest prawda. Polskie korporacje, czy tez oddziały międzynarodowych firm, które działają w kraju pod wieloma względami są równie dobrze zorganizowane, jak te w Europie zachodniej. Świadczy o tym fakt, że do polskiego oddziału naszej firmy co roku aplikuje tysiąc osób z całej Europy.

Asiula....: Czy jest możliwość dostania pracy w dużej korporacji bez wcześniejszego doświadczenia?

- Tak. Organizujemy praktyki i programy stażowe dla studentów ostatnich lat i zachęcamy do regularnego wchodzenia na strony internetowe firm, by sprawdzać aktualne oferty.

biala_zebra_ona: Czy to prawda, że aby pracować w korporacji trzeba znać wiele egzotycznych języków obcych, mimo posiadanego doświadczenia i wysokich kwalifikacji?

- Wszystko zależy od stanowiska na które aplikujemy. W określonych przypadkach znajomość serbskiego albo węgierskiego może mieć znaczenie, ale dotyczy to tylko wyspecjalizowanych stanowisk. Ciężko jednak zrobić karierę bez bardzo dobrej znajomości angielskiego.

fortune30: Jestem pod wrażeniem ostatniej rekrutacji dla Heinekena. Kiedy możemy spodziewać się w Polsce równie nieszablonowego podejścia? Liczę na Panów.

- Przy następnym finale Ligi Mistrzów rozgrywanym w Polsce.

drzwi*zamknięte: Podczas pracy w korporacji jest się jedynie małym trybikiem w maszynie, czy można liczyć na bardziej ludzkie traktowanie? Chodzi nam tutaj o to jak traktowany jest pracownik.

- Bardzo ważne i cenione w firmach są inicjatywy oddolne. Sprawiają one, że dzięki nim firma osiąga lepsze wyniki i sprawniej funkcjonuje. Firma powinna nagradzać pracowników za ciekawe, efektywne i nieszablonowe pomysły.

Oliviai_Kacperek: Praca w korporacji kojarzy się z monotonnym wykonywaniem tych samych czynności dzień po dniu. Czy zgadzacie się z tą opinią?

- Nie zgadzamy się. Praca w dobrych firmach oferuje wiele możliwości. Mamy możliwość uczestniczenia w międzydziałowych, międzynarodowych projektach. Pracownicy mogą podróżować i pracować na różnych rynkach, poznawać nowych ludzi, kultury, kuchnie , zwyczaje czy języki...

AUTOFIRE: W jakim wieku jest management o którym piszecie? Bo z własnego doświadczenia wiem, że im starszy, tym mniejsze szanse rozwoju, inicjatywy... Panuje wtedy zasada, że szef ma zawsze rację.

- Wiele zależy od firmy, ale w naszej ceniona jest informacja zwrotna. Dzięki niej wiemy co jest naszą mocną stroną a nad czym musimy jeszcze pracować.

KOtter22: Jak radzić sobie z pracownikami którzy markują znajomość wykonywanych obowiązków, ich głównym zadaniem jest budowa kontaktów interpersonalnych. Ze szkodą dla pracy i dla wielu oddanych wypełnianiu obowiązków kolegów i koleżanek.

- To jest zdecydowanie rola managera , który powinien rozwiązać ten problem w czasie najbliższego programu oceny pracowników.

klawiaturaogora: Kto na pewno nie nadaje się do pracy w korporacji? Tylko nie mówcie że każdy. Nie każdy nadaje się do wojska albo pracy w szpitalu.

- Po pierwsze, osoby, które nie chcą się rozwijać i uczyć. Po drugie osoby, które mają wrodzoną niechęć do pracy zespołowej.

Jeronimo_Martins: Jakie cechy osobowości decydują o tym, aby być dobrym, przez co zauważalnym pracownikiem korporacji, aby móc piąć się po szczeblach kariery?

- Przede wszystkim trzeba koncentrować się na swojej pracy i rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, ale również cały czas myśleć o swoich aspiracjach, planach, miejscu w którym chcemy być za kilka lat.

Bimbrownik_ziom: Jak kształtują się zarobki pracowników w korporacji? Czy istnieje duże rozwarstwienie pomiędzy zarobkami zwykłych pracowników a powiedzmy kierownikiem?

- Bardzo wiele czynników decyduje o wysokości zarobków. Ceniony ekspert w wąskiej specjalizacji może zarobić więcej, niż niejeden menedżer.

SecretClient: Gdybyście mogli wybrać po raz drugi, to również zdecydowalibyście się na pracę w korporacji ?

- Zdecydowanie tak!

tabletka_na_lzy: Co jest ważniejsze... Trzymanie dyscypliny czy motywowanie... Mówiąc krótko: marchewka czy kij?

- W codziennej diecie polecamy jednak warzywa, gdyż są one bardzo ważne.

Kojotiwilk: Piszą Panowie o projektach międzynarodowych. Czy to nie zaprzecza temu co widziałem wyżej, że korporacja wspiera życie prywatne? Rozumiem, że taki udział wiąże się z wyjazdem za granicę?

- Firma daje możliwość i to tylko od nas i od naszej sytuacji rodzinnej zależy, czy chcemy z niej skorzystać, czy nie.

Mr.Kokos: Mam pytanie do moderatora, jak oni do parówy to robią, że nie otwierają ust, nie mają klawiatur, tylko się gapią kij wie gdzie i piszą odpowiedzi? No proszę, pytanie dręczy mnie już 4 lata...

- My tylko odpowiadamy, a jest tutaj taka miła Pani, która czyta nam pytania i wpisuje nasze odpowiedzi. Dziękujemy za rozmowę.

Tę i inne relacje z CZATów znajdziesz na stronie http://czateria.interia.pl/goscie-czaterii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: korporacja | philip morris | Prawda | praca w korporacji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »