CEIDG: Zakładanie firmy będzie tylko online

Jak poinformowało na stronach Rządowe Centrum Legislacji, do konsultacji trafił projekt ustawy przewidujący zakładanie firmy tylko online. Proponowane zmiany ​przewidują również poszerzenie zakresu informacji udostępnianych za pośrednictwem CEIDG. Chodzi o projekt ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

CEIDG ogłasza - zakładanie firm tylko online

Jak podano w Ocenie Skutków Regulacji, proponowane w projekcie rozwiązania koncentrują się na realizacji postulatów przedsiębiorców zebranych w dotychczasowym okresie obowiązywania ustawy o CEIDG i PIP.

Zarówno przedsiębiorcy jak i inni użytkownicy CEIDG wskazują, jak istotna jest możliwość załatwienia spraw i odnalezienia informacji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w jednym miejscu, w ramach jednego konta - podkreślono.

Reklama

Projekt przewiduje m.in. składanie wniosków o wpis w CEIDG tylko online, a tym samym rezygnacją z formy papierowej. "Należy zaznaczyć, że rozwiązanie to jest oczekiwanym następstwem postępującej elektronizacji usług publicznych, natomiast aby wyjść naprzeciw potrzebom obywateli niekorzystających z technologii cyfrowych, planowane jest rozłożenie procesu całkowitej elektronizacji w czasie" - podano.

Rezygnacja z formy papierowej

Zgodnie z uzasadnieniem projekt ustawy ma na celu uproszczenie procesu rejestracji i stworzenie jednego miejsca (CEIDG) do publikacji informacji o spółce cywilnej, rezygnację z formy papierowej wniosków o wpis w CEIDG, a także elektronizację i rozszerzenie zakresu informacji w CEIDG o udzielonych przez przedsiębiorców pełnomocnictwach.

Wiiększa kontrola fiskusa

Projektowana zmiana umożliwi ponadto automatyzację procesów oraz wymianę danych przez integrację CEIDG z innymi systemami informatycznymi, a także zwiększenie efektywności i optymalizacji procesów dotyczących rejestru CEIDG oraz Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy (PIP), w tym poszerzy katalog dokumentów, które można dołączyć do wniosku o wpis, np. zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towaru i usług (VAT-Z) - podano.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw przygotowany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.



PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »