Chcemy ujednolicenia opodatkowania
Lewiatan z niepokojem przyjął wypowiedzi wicepremier Zyty Gilowskiej zapowiadające sprzeciw Polski wobec unijnego projektu wprowadzenia w państwach członkowskich UE wspólnej podstawy opodatkowania (CCCTB).
W ocenie przedsiębiorców ujednolicenie podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych to inicjatywa korzystna dla Polski, która przez polski rząd co do zasady powinna być wspierana.
Zdziwienie potęguje fakt, iż zgodnie ze stanowiskiem rządu przedstawionym Sejmowi w Informacji Prezesa Rady Ministrów dotyczącej zasadności harmonizacji prawa podatkowego w Unii Europejskiej z dnia 16 lipca 2004 r. zostało wyraźnie zaakcentowane, iż Polska opowiedziała się za rozpoczęciem prac zmierzających do określenia różnic pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami w zakresie prawa podatkowego, by w dłuższej perspektywie wypracować m.in. spójne metody określania kluczowych dla gospodarki pojęć takich jak przychód oraz koszt podatkowy. Jak wskazano w Informacji, stanowisko Polski w sprawie poparcia harmonizacji przepisów prawa podatkowego wynikało z przeświadczenia, że harmonizacja przepisów przyczyni się do zmniejszenia barier w rozwoju i spowoduje wzrost konkurencyjności gospodarki między innymi poprzez ograniczenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami kraju, zwiększenie stabilności i przejrzystości prawa podatkowego oraz ułatwione porównywanie obciążeń podatkowych i propodatkowych między poszczególnymi krajami. Okoliczności przemawiające w 2004 r. za poparciem dla dalszych prac nad opracowaniem regulacji unijnych pozwalających na wprowadzenie CCCTB nie uległy zmianie do chwili obecnej i nadal w ocenie PKPP Lewiatan są kluczowymi argumentami przemawiającymi za poparciem dla idei ujednolicania podstawy opodatkowania.
W ocenie przedsiębiorców reprezentowanych przez PKPP Lewiatan, ujednolicenie podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych, nad którym toczą się prace w Komisji Europejskiej to inicjatywa korzystna dla Polski, która przez polski rząd co do zasady powinna być wspierana.
Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż nie każda formuła ?harmonizacji? podatków bezpośrednich jest korzystna dla polskiej gospodarki, dlatego też PKPP Lewiatan stoi na stanowisku, iż w interesie polskich przedsiębiorców jest z jednej strony poparcie polskiego rządu dla samej idei wprowadzenia CCCTB, ale z drugiej aktywne zaangażowanie w prace nad treścią proponowanych w tym zakresie rozwiązań. Jest wiele kwestii w konstrukcji CCCTB, które wymagają aktywnego stanowiska polskiego rządu, takich jak zakres podmiotowy czy metoda alokacji podstawy opodatkowania. W Polsce nie przeprowadzono dotychczas merytorycznej i pogłębionej publicznej debaty w tym zakresie z udziałem podatników, środowisk naukowych oraz praktyków prawa podatkowego. Samo negowanie koncepcji harmonizacji nie jest dla polskich przedsiębiorców korzystne.
Właśnie do takiego poparcia i zaangażowania, PKPP Lewiatan będzie nakłaniał rząd licząc, iż w tak ważnej dla polskich przedsiębiorców kwestii, ich głos nie zostanie zlekceważony.