Chińska firma Tsinghua Unigroup Ltd wyda 47 mld dolarów. Chce być trzecim graczem świata wśród producentów mikroprocesorów
Chińska firma Tsinghua Unigroup Ltd chce w najbliższych pięciu latach wydać 300 mld juanów (47 mld dol..) i zając trzecie miejsce w świecie w obszarze produkcji mikroprocesorów.
Spółka, w której 51 proc. udziałów ma Tsinghua Holdings a 49 proc. Beijing Jiankun Investment Group, kierowana jest przez Zhao Weiguo. Przyznał się światowej prasie, że firma prowadzi zaawansowane rozmowy z branżowym przedsiębiorstwem w USA na temat jego przejęcia. Ma do tego dojść przed końcem listopada. Nie podał żadnych szczegółów odnośnie do amerykańskiej spółki, ale podał, iż udziałów nie będzie większość, ale - ze względów politycznych - mniej niż 50 proc.
Wartość rocznego importu mikroprocesorów do Chin góruje nad wartością importu ropy naftowej do Chin - dlatego tamtejsze przedsiębiorstwa tak mocno stawiają na tworzenie silnych przedsiębiorstw w branży. - Najbliższych pięć lat będzie kluczowych. Nasz rynek jest wielki - powiedział Zhao Weiguo. W podtekście powyższych ruchów jest uniezależnienie się od dostaw z Zachodu i domniemywanego szpiegowania Chińczyków przez tamtejsze siły. Dlatego też kraj środka inwestować będzie w serwery i elementy sieci telekomunikacyjnych.
Teraz trzecie miejsce w świecie zajmuje spółka Qualcomm Inc. za Samsung Electronics Co Ltd i Intel Corp. (lider, kapitalizacja 151,5 mld dol.). Pięć największych firm świata kontroluje ponad 90 proc. globalnego rynku. Wart on jest 355 mld dolarów.
Tsinghua Unigroup wydał w ostatnich dwóch latach ponad 9,4 mld dol. na przejęcia i inwestycje. Kupił m.in. udziały w Western Digital Corp (firma z USA produkująca pamięć masową) i Powertech Technology Inc. (Tajwan). W sierpniu chciał przejąć za 23 mld dol. amerykańskiego mikroprocesorowego giganta Micron Technology Inc., lecz oferta została odrzucona ze względu na "bezpieczeństwo państwa".
Tsinghua Unigroup w zeszłym roku miał wartość 12,3 mld juanów, ale też mocne poparcie władz państwa w tworzeniu silnego gracza w obszarze mikroprocesorowym. Kosztem 90 mld juanów powstanie nowa fabryka.
Krzysztof Mrówka