Reklama

Co nowego w przepisach w 2016 roku?

NIP - nowe wzory formularzy

Rok 2016 przyniesie nam zmiany dotyczące nowych wzorów formularzy NIP, na których to dokonuje się zgłoszeń identyfikacyjnych i aktualizacyjnych. W formularzu zostanie wprowadzonych kilka nowych pól, a jego warstwa merytoryczna zostanie wzbogacona np. o informacje o przewidywanej liczbie zatrudnionych.

Nowe zaświadczenia

W 2016 roku pojawią się także trzy nowe zaświadczenia wydawane przez organy podatkowe, które będą mogły być dostarczane w formie elektronicznej z uwierzytelnionym podpisem elektronicznym. Pierwszym, będzie zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych rozwiązanej spółki. Drugim, będzie zaświadczenie o wysokości zobowiązania podatkowego, kosztów upomnienia, kosztów egzekucyjnych zabezpieczonych hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym. Trzecie, nowe zaświadczenie, będzie dot. wysokości zapłaconej należności zabezpieczonej hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym.

Reklama

Akcyza od paliwa rolniczego do zwrotu dla podatnika

Kolejną nowością, którą przyniesie nam 2016 rok jest zmiana wysokości stawki zwrotu akcyzy od paliwa rolniczego, która będzie wynosić 1 złoty za 1 litr oleju napędowego - wzrost o 5 groszy w stosunku do roku 2015. Limit zwrotu natomiast wyniesie 86 złotych na 1 ha. Aby ubiegać się o zwrot podatku, producenci rolni za każde pół roku powinni składać odpowiednie wnioski do wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Do wniosków będzie należało dołączyć wszystkie faktury potwierdzające wydatek bądź załączyć ich kopie.

Kwota wolna od podatku

Projekt ustawy o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych złożony przez Prezydenta zakłada, że wyższa kwota wolna od podatku miałaby obowiązywać już od początku 2016 roku. Obecnie wynosi ona 3091 zł, a po zmianach proponowanych w projekcie przez Prezydenta, kwota ta ma wynieść 8000 złotych. Jest to równoznaczne z tym, że zamiast rocznego odliczenia od podatku kwoty 556,02 zł po wejściu w życie nowych przepisów należałoby odejmować 1140 złotych. Pierwsze czytanie nowej ustawy w Sejmie odbyło się na początku grudnia ubiegłego roku. Jednakże na dzień dzisiejszy wysokość kwoty wolnej od podatku wciąż stoi pod znakiem zapytania.

Większy podatek od odpraw

Od 1 stycznia 2016 roku zaczęła obowiązywać nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, której założeniem jest obciążenie 70-cio proc. podatkiem dochodowym wysokich odpraw oraz odszkodowań członków zarządów spółek Skarbu Państwa. Podatkowi będą również podlegać zarówno przychody z tytułu odszkodowania za złamanie zakazu konkurencji, jak i odprawy z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy. Podstawą opodatkowania będzie kwota nadwyżki od odszkodowania, które przekroczy sześciokrotność miesięcznego wynagrodzenia. Od kwoty nadwyżki obowiązywał 70-cio proc. podatek. W analogiczny sposób wyliczać się będzie odprawy. W przypadku odpraw jednak, opodatkowaniu będzie podlegać kwota, która przekroczy wartość trzymiesięcznego wynagrodzenia. Spółki prywatne nie zostały objęte tą ustawą.

Skarbiec Corporate Services Sp. z o.o.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »